Ατρόμητος – Απόλλων Σμύρνης 1-0: O Γιαννιώτης το’ πιασε, ο Κουλούρης το’ βαλε!

Ατρόμητος - Απόλλων Σμύρνης 1-0: Τέσσερα λεπτά όλη η ιστορία στο Περιστέρι. Ο Γιαννιώτης απέκρουσε το πέναλτι του Παμλίδη και λίγο αργότερα ο Κουλούρης σκόραρε ξανά κόντρα στην «Ελαφρά Ταξιαρχία»!

Ατρόμητος Απόλλων Σμύρνης 1-0: Σε τέσσερα λεπτά κρίθηκαν τα πάντα στο Περιστέρι! Ο Παμλίδης έχασε πέναλτι στο 88′, ο Κουλούρης σκόραρε (πάλι κόντρα στον Απόλλωνα) στο 92′ και οι Περιστεριώτες πήραν τη νίκη!

Ατρόμητος – Απόλλων Σμύρνης 1-0: Ο Απόλλωνας έπαιξε καταρχήν για να μην χάσει. Ο Ατρόμητος για να κερδίσει αλλά δεν ήξερε πως. Το ματς στο Περιστέρι…ασορτί με τις καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στην Αθήνα. Το θερμόμετρο κοντά στο μηδέν, το θέαμα λίγο κάτω του μηδενός!

Ολη η ιστορία του ματς στο τέλος, μέσα σε ένα τετράλεπτο. Ο Απόλλωνας δεν έκανε το 0-1 στο 88′ με το πέναλτι του Παμλίδη (μπλόκαρε ο Γιαννιώτης), στο 92′ ο Κουλούρης σκόραρε από κοντά και ο Ατρόμητος πήρε τη νίκη, κάνοντας βήμα παραμονής, ενώ ο Απόλλωνας πιο κοντά στον υποβιβασμό.

Γιαννιώτης, Καστεγιάνο, Κιβρακίδης, Μαυρομμάτης, Χατζηισαΐας, Χαρίσης, Σόλομον, Ντένιτς, Άλμπεκ, Μουνίθ και Κουλούρης, οι 11 με τους οποίους ξεκίνησε ο Ατρόμητος στο ματς.

Ο Μπάμπης Τεννές επέλεξε τριάδα στην άμυνα και τους Κότσαρη, Ντεντάκη, Βιτλή, Άλβες, Ρόγκνε, Ντομίνγκες, Κάστρο, Σλίβα, Τσιμπσάχ, Ιωαννίδη και Ντάουντα στο αρχικό σχήμα για την «Ελαφρά Ταξιαρχία».

Δεν βλεπόταν το πρώτο ημίχρονο!

Οι δύο χειρότερες άμυνες του πρωταθλήματος (47 γκολ παθητικό) στο Περιστέρι, αλλά για τα πρώτα 45 λεπτά, κράτησαν εύκολα απαραβιάστες τις εστίες τους, με τους Γιαννιώτη και Κότσαρη να είναι… θεατές στο ματς.

Κάτω του μετρίου το πρώτο ημίχρονο, με την πρώτη τελική στο ματς να καταγράφεται στο 14′, όταν από ωραία συνεργασία των γηπεδούχων, το σουτ του Χαρίση κατέληξε πολύ ψηλά άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και το μακρινό σουτ του Μουνίθ στο 22′.

H πρώτη τελική για τον Απόλλωνα που δεν έχει σκοράρει μέσα στο 2022, στο 33′ με την εκτέλεση φάουλ του Άλβες που επίσης δεν βρήκε εστία!

Κρύο και πολλά λάθη εκατέρωθεν στο πρώτο μισό του ματς, με τους δύο τερματοφύλακες να μην ακουμπάνε μπάλα!

Στο 55′ η πρώτη τελική στην εστία!

Πρώτο σουτ που βρίσκει εστία στο 55′ και πρώτη τελική του Κουλούρη στο ματς, με τον Κότσαρη να διώχνει σε κόρνερ το σουτ του επιθετικού του Ατρομήτου. Ο Ατρόμητος απαντάει άμεσα με ωραία κούρσα και τελείωμα του Ντάουντα με τη μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτυών του Γιαννιώτη.

Χάνει πέναλτι ο Απόλλωνας!

Η πρώτη τελική του Απόλλωνα στο 84′ μετά απο κεφαλιά του Ρόγκνε, αλλά μετά από ανασκόπηση της φάσης, ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων αφού στη κεφαλιά του αμυντικού της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» η μπάλα βρήκε στο χέρι του Καστεγιάνο. Ο Παμλίδης έστησε τη μπάλα στην άσπρη βούλα στο 87′, αλλά ο Γιαννιώτης έπεσε σωστά και μπλόκαρε! Ο Ατρόμητος κρατάει το μηδέν και ο Απόλλωνας χάνει μεγάλη ευκαιρία να μπει γερά στο κόλπο της παραμονής! 0-0 το τελικό αποτέλεσμα στο Περιστέρι!

Πάλι ο Κουλούρης!

Δεν έγινε το 0-1, έγινε το 1-0! Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ατρόμητος από το… τίποτα, παίρνει τα πάντα από την αναμέτρηση! Ο Κουλούρης που βλέπει Απόλλωνα και κάτι παθαίνει, σκοράρει ξανά κόντρα στην «Ελαφρά Ταξιαρχία» από κοντά, δίνει σκορ στο ματς και τη νίκη στην ομάδα του, στο 92′!

Ατρόμητος – Απόλλων Σμύρνης – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Ο Γιαννιώτης μπλοκάρει το πέναλτι του Παμλίδη στο 87′. Δικαιωματικά παίρνει τον τίτλο του κορυφαίου της αναμέτρησης, αφού αν το σκορ γινόταν 0-1, θα ήταν άλλη η έκβαση του ματς.

UP: Ευθύμης Κουλούρης. Βλέπει Απόλλωνα και παθαίνει ο φορ του Ατρομήτου. Σκόραρε στις καθυστερήσεις, γκολ που έδωσε τρεις βαθμούς στην ομάδα του.

DOWN: Ο Απόλλωνας ψάχνει ένα ποδοσφαιρικό θαύμα για να αποφύγει τον υποβιβασμό, αλλά όσο δεν σκοράρει, δεν μπορεί να ελπίζει. Στα 15 τελευταία της παιχνίδια, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» σκόραρε μόνο στο ένα! Ούτε με πέναλτι δεν βρήκε δίχτυα!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μια φάση είχε το ματς και την έχασε ο Γκουστάβο. Στο 84′ στη κεφαλιά του Ρόγκνε η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Καστεγιάνο. Πέναλτι υπέρ του Απόλλωνα που καταλογίστηκε μετά από on field review.

ΣΚΟΡΕΡ: 92′ Κουλούρης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 54′ Σάλομον – 36′ Σλίβκα, 53′ Άλβες, 67′ Βιτλής

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Καστελάνο, Κιβρακίδης, Μαυρομμάτης, Χατζηισαΐας (64′ Στρούγγης), Χαρίσης (79′ Έρλινμάργκ), Σόλομον, Ντένιτς (66′ Ναμπί), Άλμπεκ (67′ Κλωναρίδης), Μουνίθ (79′ Κλωναρίδης), Κουλούρης.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Κότσαρης, Ντεντάκης, Βιτλής (82′ Μπαξεβανίδης), Μπρούνο Άλβες, Ρόγκνε, Ντομίνγκες, Κάστρο, Σλίβκα, Τσίμσπαχ (72′ Mαρτίνες), Ιωαννίδης, Ντάουντα (62′ Παμλίδης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ατρόμητος – Απόλλων Σμύρνης 1-0: O Γιαννιώτης το’ πιασε, ο Κουλούρης το’ βαλε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!