Βόλος – Αστέρας Τρίπολης 0-2: Νίκη πρωτιάς στα πλέι άουτ

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν καλύτερος από τον Βόλο και νίκησε με 2-0 στο Πανθεσσαλικό.

Βόλος και Αστέρας Τρίπολης προσπάθησαν να μπουν με το δεξί στα πλέι άουτ. Τελικά το κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι. Έχοντας ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, κλείδωσαν το τρίποντο που τους φέρνει στην κορυφή αυτού του μίνι πρωταθλήματος.

Ουσιαστικά όλα κρίθηκαν σε ένα 10λεπτο. Τόση ήταν η απόσταση μεταξύ των δύο γκολ των φιλοξενούμενων. Οι Αρκάδες μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και αυτό ήταν το κλειδί κόντρα σε έναν Βόλο που φάνηκε να ψάχνεται.

Στα πρώτα λεπτά οι δύο ομάδες επιχείρησαν να κοντρολάρουν το ματς. Ωστόσο, τα δεδομένα άλλαξαν πολύ γρήγορα. Στο 15′ από εκτέλεση κόρνερ του Κρεσπί ο Σίτο εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Φαν Βέερτ και σκόραρε. Αυτό κάπου «χάλασε» το μυαλό των γηπεδούχων. Άρχισαν να βγαίνουν άναρχα μπροστά και να αφήνουν πολλά κενά στα μετόπισθεν.

Το αποτέλεσμα ήταν να βρίσκει διαρκώς ανοιχτό χώρο ο Αστέρας Τρίπολης. Οι παίκτες του έβγαιναν στην κόντρα και δημιουργούσαν πολλά προβλήματα. Ακυρώθηκε ένα γκολ του Κρεσπί, αλλά στο 25′ ο Ισπανός πήρε το αίμα του πίσω διαμορφώνοντας με πλασέ το 0-2. Φεράρι και Φεράντες ενδιάμεσα είχαν κάποιες ευκαιρίες, αλλά έως εκεί. Ο Αστέρας συνέχισε να είναι απειλητικός, είδε νέο γκολ του (Μπενίτο) να ακυρώνεται και το σφύριγμα της λήξης του 45λεπτου μάλλον ανακούφισε τους Θεσσαλούς.

Στο δεύτερο ημίχρονο και με τις αλλαγές των «κυανέρυθρων» κάπως ισορρόπησαν τα πράγματα. Ο Βόλος προσπάθησε να κάνει το παιχνίδι του. Έβαλε την μπάλα κάτω, έψαξε ένα γκολ και είχε μία σημαντική ευκαιρία με τον Φαν Βέερτ.

Από την πλευρά του ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε με τη λογική του να κοντρολάρει το ματς. Αυτό και έκανε. Οι μηχανές έσβησαν, η διαχείριση ήταν αυτή που έπρεπε και κάπως έτσι το 0-2 έμεινε έως το φινάλε.

Βόλος – Αστέρας Τρίπολης: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Αρκετά καλό ματς έκανε ο Σίτο. Από το δικό του γκολ ανοίγει ο δρόμος για τη νίκη, ενώ ο Ισπανός εξτρέμ είχε ακόμη ένα δοκάρι και μερικές καλές ενέργειες.

UP: Από τα καλύτερα παιχνίδια του Κρεσπί το συγκεκριμένο. Πέτυχε δύο γκολ, μέτρησε το ένα και γενικότερα προκάλεσε πολλά προβλήματα από την πλευρά του όσο ο Αστέρας Τρίπολης είχε το πόδι στο γκάζι.

DOWN: Κατώτερος των προσδοκιών ο Φράνκο Φεράρι. Πολλές οι φάσεις στο πρώτο ημίχρονο που ο Βόλος δέχτηκε ρήγματα από την πλευρά του. Έχασε εύκολα σε 2-3 περιπτώσεις τον προσωπικό του αντίπαλο (Κρεσπί).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας) ήταν ο ρέφερι της αναμέτρησης. Δεν απασχόλησε με τις αποφάσεις του. Ήταν εύκολο ματς για εκείνον το συγκεκριμένο.

ΣΚΟΡΕΡ: 15′ Σίτο, 25′ Κρεσπί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 72′ Σοάρες, 86′ Μπαριέντος, 89′ Ρεγκατέν – 30′ Τασουλής, 42′ Ριέρα, 89′ Σίτο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Αλχο, Ρίνερ (46’ Ρίνερ), Γκουλέν, Φεράρι, Σοάρες (73’ Μπαρτόλο), Φερνάντες, Μπαριέντος (88′ Ροσέρο), Ορόζ (46’ Νίνης), Κορέα (46’ Ρεγκατέν), Φαν Βέερτ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Αντζουλάς, Ατιένζα, Τασουλής (91′ Παπαδόπουλος), Καρμόνα (67’ Γκαρσία), Σανταφέ (67’ Κανελλόπουλος), Βαλιέντε, Σίτο, Ριέρα (91′ Μιχόπουλος), Ριτζίς Κρέσπι (83’ Σόνι), Μπενίτο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βόλος – Αστέρας Τρίπολης 0-2: Νίκη πρωτιάς στα πλέι άουτ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.