Έμεινε με τις ευκαιρίες η ΑΕΛ!

Οι «βυσσινί» ήταν καλύτεροι, είχαν πολλές καλές στιγμές για να σκοράρουν, όμως δεν το έπραξαν και ο ΟΦΗ έφυγε με την ισοπαλία και το 0-0 από το «AEL FC ARENA»

Με το βαθμό της ισοπαλίας στις αποσκευές του έφυγε ο ΟΦΗ από τη Λάρισα, αφού παρά την ασφυκτική πίεση της ΑΕΛ το ματς έμεινε στο 0-0!

Οι «βυσσινί» δεν ήθελαν να χάσουν δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι, αλλά από την στιγμή που δεν σκόραραν, έπρεπε να συμβιβαστούν με την ισοπαλία. Είχαν αρκετές ευκαιρίες ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, αφού πέταξαν στα… σκουπίδια το πρώτο, όμως δεν βρήκαν στόχο. Ο ΟΦΗ θα μπορούσε να είχε πάρει κάτι καλύτερο στο πρώτο μισό, αλλά στο δεύτερο πέρασε 2-3 φορές τη σέντρα και ήταν τυχερός για το τελικό αποτέλεσμα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ουσιαστικά ισορροπημένο. Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν κάποια καλά διαστήματα. Βέβαια την μπάλα την είχε περισσότερη ώρα στην κατοχή του, ο ΟΦΗ, αλλά αυτό δεν έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Κρητικών.

Πάντως μπήκαν λίγο πιο δυνατά. Είχαν κάποιες καλές στιγμές σε κεφαλιά του Κυριακίδη και σουτ του Βουό, όμως δεν κατάφεραν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Στρέζου.

Η ΑΕΛ ανέβηκε μετά το 20’ όταν έχασε την πρώτη καλή στιγμή της με τον Κούνιτς. Λίγο αργότερα απείλησε και με τον Πίτι, όπως και με μία κεφαλιά του Ζίζιτς, αλλά καμία δεν μπορούσε να θεωρηθεί ως η κλασική ευκαιρία κι έτσι το 0-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, στο δεύτερο η ΑΕΛ μπήκε.. φουριόζα για να ανοίξει το σκορ. Ο Κούνιτς ήταν και πάλι ο κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών, αλλά ήταν και άστοχος, όπως και ο Πίτι. Ο Ισπανός, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος της ΑΕΛ, έψαξε το γκολ, αλλά στάθηκε άτυχος…

Στη συνέχεια, ο Κούνιτς είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για τους γηπεδούχους, αλλά έξω από τη μεγάλη περιοχή, αστόχησε, ενώ ο Στρέζος έβγαλε το φάουλ του Πίτι στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Πάντως την τελευταία καλή φάση του αγώνα την είχαν οι Κρητικοί με ένα… κεραυνό του Πλατέλλα στις καθυστερήσεις που έφυγε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κρίστινσον.

Δείτε το live του αγώνα

MVP: Ο Πίτι εξαιρετικός στο ματς της ΑΕΛ με τον ΟΦΗ. Ο Ισπανός επιτελικός μέσος ήταν το… μυαλό των γηπεδούχων εντός του αγωνιστικού χώρου. Από τα πόδια του περνούσαν όλες οι επιθετικές πρωτοβουλίες και χωρίς ίχνος υπερβολής ξεχώριζε σαν τη… μύγα μες στο γάλα!

UP: Πολύ καλό παιχνίδι έκανε για τον ΟΦΗ ο Μιγκέλ Μεγιάδο. Ο Αργεντινός αποδεικνύεται λίρα εκατό για ακόμη ένα παιχνίδι, μετά τη νίκη επί του Ολυμπιακού, την προηγούμενη αγωνιστική. Ήταν άψογος στα καθήκοντά του στα χαφ κι έκανε λίγα λάθη.

DOWN: Ο Κούνιτς βρέθηκε ουκ ολίγες φορές σε θέση βολής, αλλά τις σπατάλησε όλες. Η ΑΕΛ δημιούργησε αρκετές φάσεις, αλλά ο βασικός της επιθετικός δεν στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων και γι’ αυτό άλλωστε και αντικαταστάθηκε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Οι γηπεδούχοι είχαν παράπονα από τη διαιτησία του Τάσου Παπαπέτρου (Αθηνών), αλλά με εξαίρεση κάποια φάουλ στο κέντρο του γηπέδου, δεν έγινε κάτι το μεμπτό, που χρίζει σχολιασμού. Στο πρώτο ημίχρονο η φάση του Ντέλετιτς με τον Κοροβέση δεν ήταν πέναλτι.

ΓΚΟΛ: –

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 43’ Καρανίκας, 71’ Φατιόν, 81’ Μόρας – 49’ Νάστος, 72’ Πλατέλλας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΑΕΛ (Τζιανλούκα Φέστα): Κρίστινσον, Καρανίκας, Γρομητσάρης, Μόρας, Ζίζιτς, Ντέλετιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς, Κούνιτς (72’ Μπαργκάν), Πίτι, Ακόστα (87’ Χούμπτσεβ).

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κοροβέσης, Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Νάστος (62’ Παπάζογλου), Μεγιάδο, Κυριακίδης, Κουτσιανικούλης (72’ Ντίνας), Πλατέλλας, Βουό (40’ Αραβίδης).

ΑΕΛ: «Ο θάνατος του Μπλιώνα δεν λησμονιέται»

Ο Μιχάλης Μπούσης μίλησε για όλα!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έμεινε με τις ευκαιρίες η ΑΕΛ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.