Λαμία – Απόλλων Σμύρνης 2-1: Ασταμάτητοι οι Φθιώτες!

Η Λαμία ξεπέρασε και το εμπόδιο του Απόλλωνα Σμύρνης με τη νίκη με 2-1 και συνεχίζει απτόητη τη φρενήρη πορείας της, των τελευταίων εβδομάδων!

Η Λαμία έδωσε συνέχεια στο τρομερό σερί της και πανηγύρισε ακόμη μία νίκη στην εμβόλιμη αγωνιστική, με το 2-1 επί του Απόλλωνα Σμύρνης.

Οι Φθιώτες βρίσκονται σε ένα… καταπληκτικό φεγγάρι, μετρώντας συνεχόμενα νικηφόρα αποτελέσματα και ο Απόλλων δεν κατάφερε να τους κόψει το ρυθμό.

Οι επιτυχίες με τον Ατρόμητο και τον Παναθηναϊκό στο πρωτάθλημα, αλλά και η πρόκριση επί του Παναθηναϊκού στο Κύπελλο έχουν… ανοίξει την όρεξη των παικτών του Μάκη Χάβου, που για πρώτη φορά έκαναν τρεις σερί νίκες στη Super League!

Το παιχνίδι έδειξε από τα πρώτα λεπτά ότι είχε ρυθμό και σύντομα αυτό μεταφράστηκε και σε γκολ. Στο 12’ η Λαμία άνοιξε το σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν δικαιολογημένα για επιθετικό φάουλ στον Βαφέα.

Ο Χερόνιμο Μπαράλες δέχθηκε την μπάλα με πλάτη στον τέρμα, γύρισε κι έκανε το 1-0 με ωραίο σουτ, όμως χτύπησε νωρίτερα τον Βαφέα!

Η απάντηση του Απόλλωνα ήταν άμεση και έξι λεπτά αργότερα, ο Ελ Χέλβε έκανε πολύ ωραία ενέργεια έξω από την περιοχή και με φαλτσαριστό σουτ έκανε το 1-1.

Η Λαμία συνέχισε να πιέζει και στο 24’ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Μπερτόγλιο κέρδισε το πέναλτι από τον Κύργια και ο Μπαράλες εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 2-1.

Σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, το δεύτερο δεν είχε τίποτα που να το θυμίζει. Ο ρυθμός έπεσε πάρα πολύ και δεν έγινε ούτε μία κλασική ευκαιρία. Η Λαμία είχε κάποια μακρινά σουτ, αλλά κανένα δεν απείλησε ουσιαστικά, ενώ ο Απόλλων που έψαχνε το γκολ, δεν είχε καμία καλή φάση.

MVP: Ο Μπαράλες μπορεί να πέτυχε δύο γκολ, αλλά ο κορυφαίος της Λαμίας και συνολικά της αναμέτρησης ήταν ο Ελίνι Δημούτσος. Έδωσε πολλές μάχες στο χώρο του κέντρου και τις κέρδισε σχεδόν όλες, ενώ έκανε ελάχιστα λάθη.

UP: Ο Φακούντο Μπερόγλιο είναι σε εξαιρετική φόρμα. Και στον αγώνα με τον Απόλλωνα ήταν πολύ καλός, ενώ κέρδισε και το πέναλτι, όπου ήρθε και το δεύτερο γκολ της Λαμίας.

DOWN: Ο Ντεφεντερίκο δεν κατάφερε να βοηθήσει καθόλου τους φιλοξενούμενους. Έκανε ένα κακό παιχνίδι και δικαίως αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο διαιτητής Αθανάσιος Κέζος (Κιλκίς), ελέγχεται για τη φάση του πρώτου γκολ της Λαμίας, αφού είναι ξεκάθαρο ότι ο Μπαράλες χτύπησε τον Βαφέα. Έπρεπε να δώσει επιθετικό φάουλ.

ΓΚΟΛ: 12’, 24’ πέν. Μπαράλες – 18’ Ελ Χέλβε

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 34’ Δημούτσος, 58’ Μπουλούλης, 93’ Μπαράλες – 23’ Κύργιας, 84’ Μπεντινέλι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Δημούτσος, Σκόνδρας (46’ Μπουλούλης), Καραμάνος, Μπερτόγλιο (85’ Τομάς), Πίτι (61’ Επστάιν), Μπαράλες.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Οριουέλα, Κύργιας, Βαφέας, Γκίνο (58’ Γαρουφαλιάς), Μπεντινέλι, Ακόστα (70’ Ναζλίδης), Ντεφεντερίκο (46’ Ναδάλες), Στάθης, Ντούρσο, Ελ Χέλβε.

Λαμία: Πήρε Ασούμπρε

Πανιώνιος-Αστέρας Τρίπολης 1-0: «Ανάσα» με Ντουρμισάι

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – Απόλλων Σμύρνης 2-1: Ασταμάτητοι οι Φθιώτες!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.