Ο Πανιώνιος πήρε το «φιλικό» ντέρμπι με τον Απόλλωνα

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης επικράτησε 1-0 με «κεραυνό» του Ντουρμισάι

Ένα εκπληκτικό γκολ του ορεξάτου Φιορίν Ντουρμισάι στο 43ο λεπτό χάρισε στον Πανιώνιο τη νίκη με 1-0 επί του Απόλλωνα Σμύρνης στο «φιλικό» ντέρμπι του «Γ. Καμάρας».

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και απείλησαν με τον Χιλάλ Ελ-Χελβέ (απέκρουσε ο Φίλιπ Μανοΐλοβιτς), προτού πάρουν τα ηνία οι «κυανέρυθροι».

Στο 33’ ο Ντουρμισάι έστειλε την προειδοποιητική βολή με απευθείας εκτέλεση φάουλ που σταμάτησε στο δοκάρι, στο 42’ ο Χουάντερσον απέκρουσε σε κόρνερ το πλασέ του Γιώργου Μασούρα, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Σρνταν Σπιριντόνοβιτς το εκτέλεσε και ο Ντουρμισάι άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ.

Ο Απόλλων Σμύρνης, από την πλευρά του, είχε ακόμα μια καλή στιγμή με κεφαλιά του Ελ-Χελβέ στο 38’, καθώς και στο 61’ έπειτα από κόντρες, εντούτοις για ακόμη ένα φιλικό ματς δεν έδειξε πειστικός.

Ούτε ο Πανιώνιος ήταν θετικός στο β’ ημίχρονο (απείλησε μόνο στο 47’ με τον Αμίρι Κούρντι και τον Μασούρα), αλλά αυτό συνέβη (και) επειδή ο Ζοζέ Ανιγκό προέβη σε πολλές αλλαγές.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Βαλερί Ισμαέλ): Χουάντερσον, Πετσόνι (77′ Βαφέας), Κοντοές (66′ Γκίνο), Κύργιας, Τζανετόπουλος (77′ Βλάχος), Στάθης, Σουλτς, Γκονσάλες, Μπετινέλι (86′ Ρόσι), Ελ-Χελβέ, Μάντζιος (79′ Καλλέργης).

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Μανοϊλοβιτς, Κούρντι (68′ Παπαγεωργίου), Κότσιτς (46′ Σαραμαντάς), Ντομίνγκες, Ντε Ταντέο, Σταυρόπουλος (75′ Μίκο), Κεϊτά (59′ Άλμπεργκ), Οικονομίδης (46′ Κόρμπος), Μασούρας (59′ Καμαρά), Σπιριντόνοβιτς (59′ Σεράφ), Ντουρμισαι (59′ Σίντι Αλί).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ο Πανιώνιος πήρε το «φιλικό» ντέρμπι με τον Απόλλωνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.