SUPER LEAGUE 2

Λεβαδειακός – Πλατανιάς 1-0: Τρίτη σερί νίκη για τους Βοιωτούς (vid)

Με ωραίο γκολ του Ενομό από το πρώτο μέρος

Σε ανοδική πορεία βρίσκεται ο Λεβαδειακός που πέτυχε την τρίτη του συνεχόμενη νίκη, καθώς ο Πλατανιάς δεν μπόρεσε να πάρει κάτι στη Βοιωτία.

Στο ματς που έκλεισε την 12η αγωνιστική της Super League 2, η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου επικράτησε με 1-0 χάρη σε υπέροχο γκολ του Ενομό.

Έτσι, έφτασε τους 20 βαθμούς και πλησίασε σε απόσταση τριών βαθμών από τον δεύτερο της βαθμολογίας Απόλλωνα Σμύρνης.

Στο 14ο λεπτό ο Ενομό έγινε αποδέκτης της μπάλας από τροφοδότηση του Λιάγκα, πέρασε τον Ουές και τον Μαντζάρη και με σουτ έκανε το 1-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους τρία λεπτά αργότερα (17′), αλλά το πλασέ του Μάντζιου, πέρασε δίπλα από τα δοκάρια της εστίας του Πλατανιά.

Ο τερματοφύλακας των φιλοξενουμένων, τόσο σε φάουλ του Κοζορώνη στο 57′, όσο και σε προσπάθεια του Πολέτο στο 73′ ενήργησε σωτήρια για την ομάδα του.

Ακόμα και στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Λεβαδειακός ήταν πιο απειλητικός από τον αντίπαλό του, με τον τερματοφύλακα του Πλατανιά να σώζει την εστία του δύο φορές σε προσπάθειες του Κοζορώνη.

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Αργυρόπουλος, Ανγκουά, Λιάγκας, Βήχος, Κοζορώνης, Καραχάλιος, Συμελίδης (91′ Παντελιάδης), Ενομό (75′ Κονέ), Μάντζιος (61′ Πολέτο), Ιωαννίδης.

Πλατανιάς (Γιάννης Τάτσης): Μαντζάρης, Ρεβυθόπουλος, Ουές (46′ Νιαυραδάκης), Τσαμούρης (46′ Πουρζιτίδης), Ρουσσάκης (86′ Παπαδόπουλος), Σμυρλάκης, Λεϊρία, Παπουτσογιαννόπουλος, Κωστίκος, Ποζατζίδης, Λουκίνας.

Τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

Παρασκευή 10/1
Εργοτέλης – Απόλλων Σμύρνης 0-2 (28′, 88′ Μπεντινέλι)

Σάββατο 11/1
Κέρκυρα – Απόλλων Λάρισας 1-3 (81′ Μίσκου πεν / 54′ Γκουντρουμπής, 62′ Μπίμπας, 73′ Μπαστακός)

Κυριακή 12/1
Α.Ε. Καραϊσκάκης – Δόξα Δράμας 2-2 (34′ Καπίας, 70′ Κυβελίδης / 27′ Κρητικός, 84′ Ρόβας)

12 Κέρκυρα 12 -3 3 28

* Ο Απόλλων Πόντου έχει ποινή αφαίρεσης έξι βαθμών.

* Η Κέρκυρα έχει ποινή αφαίρεσης τριών βαθμών.

Κάντε like στην σελίδα του Sportime στο Facebook

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λεβαδειακός – Πλατανιάς 1-0: Τρίτη σερί νίκη για τους Βοιωτούς (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.