WORLD FOOTBALL

Με το δεξί στo Taça da Liga η Μπενφίκα (vids)

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στους ομίλους του Champions League επικράτησε 2-1 της Ρίο Άβε

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα της Μπενφίκα στον 1ο όμιλο του Taça da Liga, καθώς επικράτησε 2-1 της Ρίο Άβε στο «Λουζ».

Ο Εντουάρντο Σάλβιο άνοιξε το σκορ με πέναλτι στο 21ο λεπτό, ο Ράφα Σίλβα διπλασίασε το προβάδισμα των «αετών» στο 50’ και ο Κάρλος Βινίσιους διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 60’.

Επιπλέον, η Μπενφίκα απείλησε στο 5’ με κεφαλιά του Σεφέροβιτς (απέκρουσε εντυπωσιακά ο Λέο Ζαρντίμ), στο 42’ με τον Ζέντσον και στο 70’ με τον Πίτσι, αλλά στο 82’ ένα σουτ του Ζέλσον Ντάλα άγχωσε τον Μίλε Σβίλαρ (μπλόκαρε).

Αλλαγή στο 61′ πέρασε ο Ανδρέας Σάμαρης, ο οποίος δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 79ο λεπτό.

Οι υποχρεώσεις της Μπενφίκα στην τρίτη τη τάξει διοργάνωση της Πορτογαλίας συνεχίζονται στις 5 Νοεμβρίου με το εντός έδρας ματς κόντρα στην Πάσος Φερέιρα και στις 28 Δεκεμβρίου με την επίσκεψη στο Σάντο Τίρσο για τον αγώνα με την Άβες.

Η σύνθεση της Μπενφίκα: Σβίλαρ, Αλμέιντα, Κόντι, Ζαρντέλ, Ριμπέιρο, Πίτσι (70′ Γκαμπριέλ), Σεμέντο (61′ Σάμαρης), Ζ. Φερνάντες, Σάλβιο, Σεφέροβιτς (86′ Καστίγιο), Ράφα Σίλβα.