WORLD FOOTBALL

O Ζιρού τα ρεκόρ, η Γαλλία τη νίκη με την Ολλανδία (vid)

Η παγκόσμια πρωταθλήτρια επικράτησε 2-1 των «οράνιε» για το Nations League

Με γκολ του Ολιβιέ Ζιρού στο 74ο λεπτό, η Γαλλία επικράτησε 2-1 της Ολλανδίας στο «Σταντ ντε Φρανς».

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 2’, αλλά οι γηπεδούχοι σκόραραν στο 14’ με κοντινή προσπάθεια του Εμπαπέ, έπειτα από γύρισμα του Ματουιντί.

Οι Ολλανδοί ήταν αθόρυβοι μέχρι το 66’, όταν ο Βαϊνάλντουμ αποδείχθηκε πολύ άστοχος απέναντι από τον Αρεολά.

Ένα λεπτό αργότερα, οι Τετέ και Ντεπάι συνεργάστηκαν ωραία στο 67’ και ο Μπάμπελ ισοφάρισε με πλασέ στην κίνηση.

Εντούτοις, η Γαλλία ήταν αυτή που είπε την τελευταία λέξη, αφού στο 75’ ο Μεντί σέντραρε από την αριστερή πλευρά, ο Ζιρού πρόλαβε τον Φαν Ντάικ και έγινε ο 4ος σκόρερ της με 32 γκολ (σ.σ. ξεπέρασε τον μεγάλο Ζινεντίν Ζιντάν).

Παράλληλα, ο επιθετικός της Τσέλσι αποτελεί τον 3ο σε συμμετοχές με 83, μετά τους Τιερί Ανρί (123) και Σιλβέν Βιλτόρ (92).

ΓΑΛΛΙΑ: Αρεολά, Παβάρ, Ουμτιτί, Βαράν, Ερναντέζ (62′ Μεντί), Πογκμπά, Καντέ, Εμπαπέ, Γκριεζμάν (81′ Ενζονζί), Ματουϊντί, Ζιρού (89′ Ντεμπελέ)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Σίλενσεν, Τετέ (82′ Γιάνμαατ), Ντε Λιχτ, Φαν Ντάικ, Μπλιντ, Πρέπερ, Φρ. ντε Γιονγκ, Βαϊνάλντουμ, Πρόμες, Ντεπάι, Μπάμπελ (88′ Λ. ντε Γιονγκ)

Η βαθμολογία

Ομάδα Αγ. Β. Γκολ
1. Γαλλία 2 4 2-1
2. Γερμανία 1 1 0-0
3. Ολλανδία 1 0 1-2

Γαλλία-Ολλανδία: Γκολ οι «οράνιε» με έναν… «βυσσινί» (pics+vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «O Ζιρού τα ρεκόρ, η Γαλλία τη νίκη με την Ολλανδία (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.