ΤΖΟΥΝΤΟ

Στο βάθρο ο Ντανατσίδης στην Λουμπλιάνα

Ο πρωταθλητής του τζούντο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο σε διεθνές γκραν πρι

Το πρώτο του μετάλλιο σε διεθνές γκραν πρι της παγκόσμιας ομοσπονδίας, κατέκτησε ο Αλέξης Ντανατσίδης στην Λουμπλιάνα.

Ο πρωταθλητής των -73 κιλών, κατάφερε να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου, μετά από δύο πέμπτες θέσεις που είχε στα γκραν πρι της παγκόσμιας ομοσπονδίας. Το σημαντικότερο είναι πως θα ανέβει πάνω από την 16η θέση στην παγκόσμια κατάταξη όπου βρίσκεται τώρα, η οποία και δίνει αρκετές προκρίσεις στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Ντανατσίδης, ο οποίος προερχόταν από το χρυσό μετάλλιο στο Ασιατικό Όπεν πριν από μία εβδομάδα, έφτασε έως τα ημιτελικά με τρεις σερί νίκες. Επικράτησε του Ρασούλφ από το Ουζμπεκιστάν, το Γκοτονοάγκα από την Μολδαβία και του Στέπιεν από την Πολωνία. Στα ημιτελικά έχασε από τον Χαμζά (Καζακστάν) όμως στον τελικό των ρεπεσάζ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας του Μπορτσασβίλι από την Αυστρία.

Ο Γιώργος Αζωίδης από την πλευρά του, έφτασε μέχρι την… πηγή αλλά δεν ήπιε νερό. Κατέλαβε την 5η θέση στα -73 κιλά, αφού στον τελικό των ρεπεσάζ ηττήθηκε στο Golden Score (2.49 μετά την έανρξη) από τον Σκβορτόφ (Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα) με τρίτη παρατήρηση. Ο Έλληνας πρωταθλητής, στα προκριματικά νίκησε τον Φαρκχοντόφ από το Τατζικιστάν και τον Οτμάν από την Γαλλία.

Στον τελικό του προκριματικού γκρουπ ηττήθηκε από τον Ρώσο Μπαμπγκόεφ, όμως στον α` γύρο των ρεπεσάζ επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας σε διάστημα 36 δευτερολέπτων του Πορτογάλου Σαράιβα. Στον αγώνα για το χάλκινο μετάλλιο, το τετράλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Έλληνα πρωταθλητή να έχει δύο παρατηρήσεις και τον αντίπαλό του μία. Λίγο πριν τη συμπλήρωση τριών λεπτών στο Golden Score, ο Αζωίδης δέχθηκε τρίτη παρατήρηση που του στοίχισε μια θέση στο βάθρο των νικητών στην κατηγορία του.

Ακόμη από ελληνικής πλευράς, η Ελισάβετ Τελτσίδου ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στην κατηγορία των -70 κιλών, με μία νίκη σε δύο αγώνες.

Παγκόσμια πρωταθλήτρια η Χατζηλιάδου!

Ασημένιο μετάλλιο η Γιακουμοπούλου στο τάεκβοντο

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στο βάθρο ο Ντανατσίδης στην Λουμπλιάνα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.