ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Handball Premier: Ασταμάτητος ΠΑΟΚ, πέρασε και από την Δράμα – Αποτελέσματα και βαθμολογία

Ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την Δράμα στο ντέρμπι πρωτοπόρων του 2ου ομίλου στο πρωτάθλημα της Handball Premier.

O ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την Δράμα επικρατώντας με 23-20 στην εξ’ αναβολής 10η αγωνιστική της Handball Premier.

Το παιχνίδι μπορούσε να χαρακτηριστεί και ως ντέρμπι κορυφής του βόρειου ομίλου, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν την 8η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και βρέθηκαν μπροστά με 6-3 στα πρώτα 15 λεπτά. Μετά από ένα τεχνικό τάιμ άουτ του Παναγιώτη Γούσιου οι Θεσσαλονικείς επέστρεψαν προσηλωμένοι στο παρκέ και ισοφάρισαν σε 6-6 με ένα σερί 3-0, ενώ πήραν κεφάλι στο σκορ με 8-9 πέντε λεπτά πριν τη λήξη του ημιώρου. Οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 9-9.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι συνέχισε να είναι ισορροπημένο με τον Δικέφαλο να έχει τον πρώτο λόγο επιθετικά χωρίς όμως να μπορεί να ανοίξει διαφορά ασφαλείας. Ο ΠΑΟΚ πέντε λεπτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου κατάφερε να τρέξει ένα σερί 4-0 και έκανε το ισόπαλο παιχνίδι παράσταση για έναν ρόλο, με το σκορ να ανεβαίνει στο 14-18.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα πάγωσε με τους «ασπρόμαυρους» να ελέγχουν το παιχνίδι και να μην αφήνουν τους γηπεδούχους να επιστρέψουν, με το τελικό σκορ να είναι 20-23.

Bianco Monte Δράμα-ΠΑΟΚ: 20-23

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 6-5, 7-6, 8-8, 9-9 (ημχ.), 12-11, 14-14, 14-17, 15-20, 16-21, 20-23

Δράμα (Βαλαβάνης): Τοζακίδης,Παπάζογλου, Καφαντάρης, Μπουγκαρίνοβιτς 4, Νίκολιτς 2, Χαϊτίδης 1, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου 1, Πολύδωρος, Τορνικίδης, Τόσκας 4, Καβάζης, Λαζαρίδης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 4, Σίνα 4.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Τσαμουρίδης 2, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 3, Αποστόλου, Μπάρμπας,  Σεϊρεκίδης 5, Μανωλούδης 2, Καβουσανάκης 1, Τριανταφυλλίδης, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 1, Μισαηλίδης 2, Βελισσαρίου, Δεληζάνος.

Handball Premier – 10η αγωνιστική: Τα αποτελέσματα

Στα παιχνίδια που έγιναν το Σάββατο (4/12), η αναμέτρηση του Αερωπού Έδεσσας με την Πυλαία εξελίχθηκε σε θρίλερ, με τους γηπεδούχους να είναι αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη. Η νίκη αυτή εδραιώνει την ομάδα της Εδεσσας στην τρίτη θέση του 2ου ομίλου και ουσιαστικά εξασφαλίζει μια θέση στα play off του πρωταθλήματος από τώρα.

Παράλληλα, με πρωταγωνιστές τους Θεοδωρόπουλο και Ρότζιο που είχαν 9 και 8 γκολ αντίστοιχα, ο Ζαφειράκης πήρε σημαντική εντός έδρας νίκη κόντρα στον Φαίακα.