ΠΟΛΟ

Εθνική Νέων Γυναικών: Στα ημιτελικά του Παγκοσμίου!

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 10-8 της Ισπανίας

Εθνική Νέων Γυναικών: Ιστορική νίκη πέτυχε το βράδυ της Παρασκευής (13/9) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε 10-8 της Ισπανίας και πήρε την πρόκριση για τον ημιτελικό του Σαββάτου (14/9), όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρωσία στις 22:00.

Η αντίπαλος θεωρείται το φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου και αυτό καταδεικνύει το πόσο άτυχη ήταν η ελληνική ομάδα στην κλήρωση.

Η Ισπανία θεωρείτο ένα από τα δύο κορυφαία φαβορί της διοργάνωσης μαζί με την Ρωσία, αλλά η ελληνική ομάδα απέδειξε τις απεριόριστες δυνατότητές της.

Το σύνολο του Στέφανου Λέανδρου θα διεκδικήσει πλέον ένα από τα τρία μετάλλια της κορυφαίας διοργάνωσης της συγκεκριμένης κατηγορίας.

Η Εθνική Νέων Γυναικών έκανε μία εντυπωσιακή αρχή στον αγώνα και προηγήθηκε με 6-1 στο πρώτο οκτάλεπτο.

Μεγάλη μάχη έγινε στην δεύτερη περίοδο, όπου η ελληνική ομάδα διατήρησε το ευρύ προβάδισμα (9-5 η λήξη του ημιχρόνου).

Η Ισπανία αντέδρασε στην τρίτη περίοδο και μείωσε στο ένα γκολ διαφορά (9-8).

Στην τελευταία περίοδο η Ελληνιάδη σημείωσε ένα ακόμη τέρμα, η άμυνα ήταν υποδειγματική και η νίκη – θρίαμβος ήρθε.

Κορυφαίες, χωρίς να υστερήσει καμιά από τις Ελληνίδες παίκτριες, ήταν η Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη και η Έλενα Ελληνιάδη.

Έξι λεπτά πριν από την λήξη της συνάντησης αποβλήθηκε από τους διαιτητές ο ομοσπονδιακός προπονητής Στέφανος Λέανδρος.

Τα οκτάλεπτα: 6-1, 3-4, 0-3, 1-0

ΕΛΛΑΔΑ: Κοτσιώνη, Κατσιμπρή, Λούδη, Ελληνιάδη 4, Πρωτοπαπά, Μαστρόκαλου, Νίνου, Μυριοκεφαλιτάκη 3, Κοκκινάκη, Δούλη 1, Κοντονή 1, Κανετίδου 1, Αρχοντάκη.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Αρόνιες 3, Αμορός 1, Ζουρίτα 1, Άλβαρες 1, Εσπιναγκόθα 1, Βελαγιες 1.