ΠΟΛΟ

Ολοταχώς για τον τίτλο ο Ολυμπιακός!

Επικράτησαν στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου με 9-4 της Βουλιαγμένης

Το 19ο Φάιναλ-4 του κυπέλλου Ελλάδος στο πόλο ανδρών, μπορεί να φέρει και τον 19ο τίτλο στον Ολυμπιακό στην ιστορία του κυπέλλου (το 1999 ξεκίνησε το Φάιναλ-4 στον θεσμό). Οι πρωταθλητές πήραν την ρεβάνς από τη Βουλιαγμένη για τον περσινό χαμένο τελικό, κερδίζοντας τον πρώτο ημιτελικό της φετινής διοργάνωσης στη Χίο, με σκορ 9-4.

Η Βουλιαγμένη θα μπορούσε να πετάξει και πάλι στο καναβάτσο τον Ολυμπιακό, αλλά ήταν απογοητευτική στον παίκτη παραπάνω καθώς είχε 0/8 σουτ (έναντι 5/8 του Ολυμπιακού), χάνοντας εκεί ουσιαστικά την πρόκριση για τον τελικό.

Η ομάδα της Βουλιαγμένης ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο και κρατήθηκε κοντά στο σκορ με τον Ολυμπιακό, αν και έχασε κάποιες ευκαιρίες στον παίκτη παραπάνω. Η εικόνα στην επίθεση δεν άλλαξε για την ομάδα του Λαιμού, με τον Ολυμπιακό να βρίσκει το γκολ πιο εύκολα και να κλείνει το ημίχρονο με το υπέρ του 5-2.

Ίδια ήταν η εικόνα και στη τρίτη περίοδο. Η Βουλιαγμένη δε μπορούσε να βγάλει γκολ στον παίκτη παραπάνω και ο Ολυμπιακός κρατούσε σταθερά το +3 στο παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να μπορεί με τη σειρά του να βρει κάποια γκολ που θα του έδιναν διαφορά ασφαλείας. Στην τελευταία περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» με ένα γκολ του Φουντούλη έκαναν το 7-3 και ουσιαστικά εξασφάλισαν σε εκείνο το σημείο την 26η παρουσία της ομάδας στον τελικό της συγκεκριμένης διοργάνωσης, με το σκορ να κλείνει στο 9-4.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 0-2, 1-1, 1-3

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ: Καπότσης 2, Σολανάκης 1, Ποντικέας 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μουρίκης 2, Φουντούλης 2, Μυλωνάκης 2, Γενηδουνιάς 1, Γούνας 1, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 1.

Ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα στον Πανιώνιο και τη Γλυφάδα θα αρχίσει στις 20:00.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολοταχώς για τον τίτλο ο Ολυμπιακός!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.