ΣΠΟΡ

Στίβος: 9ος ο Αναγνώστου, 12η η Τσουπάκη στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10.000μ. του Πασέ

Ο ελληνικός στίβος εκπροσωπήθηκε σε Ποσέ και Λα Κορούνια

Στίβος: Ο Μάριος Αναγνώστου και η Ειρήνη Τσουπάκη συμμετείχαν στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10.000μ. που διεξήχθη στο Πασέ της Γαλλίας.

Ο Αναγνώστου τερμάτισε στην 9η θέση της β’ τελικής σειράς με 30.08.13.

Το επίπεδο της κούρσας ήταν στις δυνατότητες του Έλληνα αθλητή, ο οποίος προσπάθησε να κρατηθεί στα προπορευόμενα γκρουπ και να κυνηγήσει μια θέση ψηλά στην κατάταξη.

Στη β’ σειρά αγωνίστηκε και η Τσουπάκη, η οποία τερμάτισε 12η με 35.26.24.

Στη γρήγορη σειρά των ανδρών νικητής ήταν ο Ιταλός Γεμανεμπερχάμ Κρίπα με 28.08.83 και ακολούθησαν οι Γκαταχόν (Ισραήλ) και Φίφα (Ισπανία) με 28.09.48 και 28.1262, αντίστοιχα.

Οι 25 πρώτοι της α’ τελικής σειράς των 10.000 μ. τερμάτισαν σε επιδόσεις κάτω από 29.00.00.

Στις γυναίκες νικήτρια στην α’ σειρά ήταν η Αλίνα Ρεχ (Γερμανία) με 32.15.47.

Από την πλευρά του, ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ τερμάτισε στην 31η θέση στο μίτινγκ της Λα Κορούνια.

Ο Έλληνας πρωταθλητής πήρε μέρος στα 20χλμ. βάδην στον αγώνα της ισπανικής πόλης, τα οποία διένυσε σε 1 ώρα 25.01.

Την πρώτη θέση στον αγώνα πήρε ο Βραζιλιάνος Ντε Σένα Μπονφίμ, τερματίζοντας σε 1 ώρα 18.29.

*Για περισσότερες ειδήσεις που αφορούν τον στίβο επισκεφθείτε το stivostime.gr

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στίβος: 9ος ο Αναγνώστου, 12η η Τσουπάκη στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 10.000μ. του Πασέ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.