ΤΕΝΙΣ

Ασταμάτητη η Μαρία Σάκκαρη μπήκε και στα ημιτελικά του Τόκιο – Επόμενη αντίπαλος η Πεγκούλα

Η Μαρία Σάκκαρη νίκησε ξανά εύκολα την Καρολίν Γκαρσία μέσα σε μια εβδομάδα για να φτάσει στους «4» του Τόκιο.

Ήταν να μην πάρει φόρα η Μαρία Σάκκαρη η οποία με την ώθηση που της έδωσε η σπουδαία κατάκτηση του τίτλου στη Γουαδαλαχάρα δείχνει ασταμάτητη και στο 500αρι τουρνουά του Τόκιο.

Με συνοπτικές διαδικασίες η Ελληνίδα πρωταθλήτρια νίκησε εύκολα για δεύτερη φορά μέσα στην ίδια εβδομάδα την Καρολίν Γκαρσία. Θυμίζουμε ότι είχε «διαλύσει» τη Γαλλίδα στον ημιτελικό της Γουαδαλαχάρας παίρνοντας μάλιστα το δεύτερο σετ με 6-0!

Από εκεί που σταμάτησε ο αγώνας του Μεξικό συνεχίστηκε λοιπόν και το ματς τους στο Τόκιο καθώς η Μαρία Σάκκαρη προηγήθηκε με 2 μπρέικ 4-0 στο πρώτο σετ. Κρατώντας το σερβίς της έφτασε σε εύκολη κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-2.

Στο δεύτερο σετ βρήκε λίγο μεγαλύτερη αντίσταση ωστόσο έσωσε και τα 5 μπρέικ πόιντ τα οποία αντιμετώπισε για να σπάσει αντίθετα 2 φορές το σερβίς της αντιπάλου της στις 2 ευκαιρίες που είχε.

Ασταμάτητη δείχνει η Μαρία με τον αυριανό ημιτελικό να είναι ο 8ος ημιτελικός που θα βρεθεί συνολικά μέσα στο 2023. Από εκεί μάλιστα που το WTA Finals έδειχνε απλησίαστο το εντυπωσιακό comeback που κάνει στο τέλος της χρονιάς τη φέρνει λίγους πόντους μακριά από τη διεκδίκηση της πρόκρισης.

Επόμενη αντίπαλος αύριο στις 07:30 το πρωί του Σαββάτου θα είναι η Τζέσικα Πεγκούλα, η Αμερικανή νο.4 στον κόσμο η οποία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια στο Τορόντο πριν από 1,5 μήνα.

Στο head2head τους η Σάκκαρη προηγείται με 5-3 έχοντας νικήσει την τελευταία τους αναμέτρηση στην Ουάσινγκτον με 6-3, 4-6, 6-2.

Δείτε την εκπληκτική εμφάνιση της Μαρίας Σάκκαρη:

Στέφανος Τσιτσιπάς: Πρόωρο «αντίο» στο China Open – Αποκλεισμός μετά την ήττα από τον Τζάρι (vid)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ασταμάτητη η Μαρία Σάκκαρη μπήκε και στα ημιτελικά του Τόκιο – Επόμενη αντίπαλος η Πεγκούλα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.