ΤΕΝΙΣ

Ασταμάτητος ο Τσιτσιπάς – Μια ανάσα από τον δεύτερο σερί τίτλο του! (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ξεπέρασε το εμπόδιο του Ντούσαν Λάγιοβιτς, παίρνοντας την πρόκριση για τον τελικό του Barcelona Open

Εκπληκτική περίοδο διανύει ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος μόλις μια εβδομάδα μετά την κατάκτηση του τίτλου στο Μόντε Κάρλο, έχει την ευκαιρία για νέα κούπα!

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας επικράτησε του μαχητικού Ντούσαν Λάγιοβιτς με 2-1 σετ (7, 6-4, 6-2) με ανατροπή, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκρισή του στον τελικό του Barcelona Open. Αυτή μάλιστα ήταν η 10η συνεχόμενη νίκη σε χωμάτινη επιφάνεια, η οποία αποτελεί μακράν την… αγαπημένη του.

Το 1ο σετ ήταν ισορροπημένο στο μεγαλύτερο μέρος του, με τον Σέρβο να καταφέρνει να σπάει το σερβίς του Στέφανου και να κλείνει το σετ σε 53 λεπτά.

Στο 2ο σετ, ο Τσιτσιπάς πήρε διαφορά περίπου στα μέσα, διατήρησε την απόσταση και ισοφάρισε στον αγώνα σε 48 λεπτά.

Στο 3ο και καθοριστικό σετ, ο Στέφανος μπήκε… φουριόζος από νωρίς ,δίχως να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα.

Από ‘κει και πέρα, αντίπαλός του στον τελικό της Κυριακής (21/4, 19:00) θα είναι Κάσπερ Ρουντ, νο6 της ATP. Ο 25χρονος Νορβηγός λύγισε με 7-6(6), 6-4 τον Τομάς Ετσεβέρι (Νο.30) και θα έχει μια ακόμα ευκαιρία να κατακτήσει τον 11o και μεγαλύτερο τίτλο στην καριέρα του.

Πρόκειται για το rematch του τελικού στο Μόντε Κάρλο, με την ελπίδα το… σκηνικό να επαναληφθεί.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ασταμάτητος ο Τσιτσιπάς – Μια ανάσα από τον δεύτερο σερί τίτλο του! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.