ΤΕΝΙΣ

Άθλος της Σάκκαρη, κέρδισε την Πλίσκοβα! (pic & vid)

Η Ελληνίδα επικράτησε με 2-1 σετ σε ένα επεισοδιακό ματς στην Ρώμη

Την μεγαλύτερη νίκη της καριέρας της και μάλιστα με ανατροπή, πέτυχε η Μαρία Σάκκαρη στη Ρώμη! Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε της Καρολίνα Πλίσκοβα, Νο5 στην παγκόσμια κατάταξη, με 2-1 σετ (3-6, 6-3, 7-5) με την Τσέχα να ξεσπά στην διαιτητή μετά το τέλος του αγώνα για μια αμφισβητούμενη φάση!

Στο πρώτο σετ η Πλίσκοβα επικράτησε εύκολα με 6-3, με την Σάκκαρη να κερδίζει το δεύτερο με το ίδιο σκορ. Στο τρίτο σετ έγινε μάχη… Οι δύο τενίστριες έφτασαν στο 5-5 σπάζοντας το σερβίς η μία της άλλης και εκεί έγινε ο χαμός με την Πλίσκοβα. Η Τσέχα σέρβιρε στο 40-40 και είχε ένα εύκολο σμας, με την μπάλα να φαίνεται πως χτυπά την γραμμή. Η επόπτρια και η διαιτητής έδωσαν άουτ, με την Τσέχα να διαμαρτύρεται έντονα καθώς η μπάλα φάνηκε να έχει χτυπήσει καθαρά τη γραμμή. Όμως τόσο η επόπτρια όσο και η Σάκκαρη, έχασαν το σημάδι από το μπαλάκι (η Πλίσκοβα ρώτησε την Μαρία αν το είδε, παίρνοντας αρνητική απάντηση, κάτι που δεν άρεσε στην Τσέχα), όπως και η διαιτητής του αγώνα.

Το προπονητικό τιμ της Πλίσκοβα άρχισε να διαμαρτύρεται έντονα και στο κορτ κατέβηκε η κομισάριος! Τους εξήγησε πως στην χωμάτινη επιφάνεια δεν μπορεί να γίνει τσάλεντζ και από την στιγμή που έχασε το σημάδι η επόπτρια (σ’ αυτό έπαιξε ρόλο η καθυστέρηση της Πλίσκοβα να διαμαρτυρηθεί για τον πόντο) ο πόντος πήγαινε στην Σάκκαρη (πρότεινε την επανάληψη του πόντου, αλλά δεν επιτρέπεται από τον κανονισμό).

Ο προπονητής της ύψωσε το μεσαίο του δάχτυλο στην κάμερα που μετέδιδε το ματς και στην κομισάριο, η Σάκκαρη έκανε το μπρέικ και στο σερβίς της κέρδισε το ματς, παίρνοντας την πρόκριση για τις «16».

Η αντίπαλός της την χαιρέτησε κανονικά καθώς καταλάβαινε πως δεν έφταιγε η Σάκκαρη για την λάθος υπόδειξη, αλλά όταν πήγε στην διαιτητή, όχι μόνο δεν της έδωσε το χέρι, αλλά χτύπησε με μανία τρεις φορές την βάση που κάθεται η διαιτητής με την ρακέτα της, με αποτέλεσμα να την σπάσει! Η Σάκκαρη πανικοβλήθηκε προς στιγμήν και έκανε πίσω, με την αντίπαλό της να παίρνει τα πράγματά της και να φεύγει άρον άρον.

Αποχώρησε εν μέσω έντονων αποδοκιμασιών και την περιμένει ένα βαρύ πρόστιμο (όπως και στο προπονητικό τιμ της για την συμπεριφορά του), με την Σάκκαρη να πετυχαίνει την μεγαλύτερη νίκη στην μέχρι τώρα καριέρα της, αφού η Πλίσκοβα είναι στο Νο5 του κόσμου. Επόμενη αντίπαλός της θα είναι μία εκ των Κέρμπερ και Μπέγκου.

Αμέσως στα social media έγινε ένας πραγματικός χαμός από την αντίδραση της Πλίσκοβα που θα συζητείται για μέρες, με το βίντεο και την ζημιά που έκανε στην καρέκλα του διαιτητή, να γίνεται… viral μέσα σε λίγα λεπτά!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άθλος της Σάκκαρη, κέρδισε την Πλίσκοβα! (pic & vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.