ΤΕΝΙΣ

Australian Open: Ζορίστηκε, αλλά πέρασε ο Φέντερερ

Παίζει με τον Τέιλορ Φριτζ στον τρίτο γύρο

Πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι και ο ίδιος περίμενε, πέρασε στον τρίτο γύρο του Australian Open ο Ρότζερ Φέντερερ.

Ο Ελβετός επικράτησε μεν του Ντάνιελ Έβανς με 3-0 σετ, αλλά στα πρώτα δύο, χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να φτάσει στη νίκη. Ο Ρότζερ πήρε με 7-6 τα πρώτα δύο σετ, με το επί μέρους σκορ να είναι 7-5 και 7-3. Στο τρίτο έκανε ένα μπρέικ που ήταν αρκετό για να του δώσει τη νίκη, καθώς το κέρδισε με 6-3.

Πλέον θα αντιμετωπίσει στον τρίτο γύρο τον Τέιλορ Φριτζ και αν όλα πάνε καλά, ακολουθεί η μάχη με τον Τσιτσιπά.

Δύσκολη νίκη πήρε και ο Μάριν Τσίλιτς επί του ΜακΝτόναλντ με 3-1 (7-5, 6-7, 6-4, 6-4), ενώ είχαμε αποκλεισμό του Κέβιν Άντερσον από τον Τιαφό, ο οποίος τον κέρδισε επίσης με 3-1 (4-6, 6-4, 6-4, 7-5), στα σημαντικότερα ματς από το πρωινό πρόγραμμα της τρίτης ημέρας στη Μελβούρνη.

Στις γυναίκες, στον επόμενο γύρο πέρασαν τα φαβορί από τους σημερινούς αγώνες, καθώς η Βοζνιάκι κέρδισε την Λάρσον με 6-1, 6-3, η Κβίτοβα την Μπέγκου με ακριβώς ίδιο σκορ στα σετ και η Κέρμπερ την Μάια με 6-2, 6-3.

«Κάτι μαγικό» και… ποδοσφαιρική εξέδρα για Τσιτσιπά και Σάκκαρη! (vids)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Australian Open: Ζορίστηκε, αλλά πέρασε ο Φέντερερ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.