ΤΕΝΙΣ

Νικητής στον… Μαραθώνιο ο Άντερσον

Χρειάστηκε παραπάνω από 6,5 ώρες και 50 games μόνο στο πέμπτο σετ! Όμως, ο Κέβιν Άντερσον ήταν εκείνος που άντεξε στον… ατελείωτο ημιτελικό του Wimbledon. Νίκησε τον Τζον Ίσνερ με 7-6 (6), 6-7 (5), 6-7 (9), 6-4, 26-24 και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό! Ο 32χρονος τενίστας έγινε ο πρώτος Νοτιοαφρικανός τενίστας που...

Ο 32χρονος τενίστας έγινε ο πρώτος Νοτιοαφρικανός τενίστας που προκρίθηκε τελικό του βρετανικού major τουρνουά έπειτα από 21 χρόνια. Εκεί, θα βρεθεί αντιμέτωπος με έναν εκ των Ράφαελ Ναδάλ και Νόβακ Τζόκοβιτς.

Ήταν από τα ματς που θα μείνουν στην ιστορία. Οι δύο τενίστες «έσπασαν» τα… κοντέρ, πετυχαίνοντας περισσότερους από 100 άσους, σχεδόν 250 winners και 568 πόντους στον μεγαλύτερο σε διάρκεια ημιτελικό του λονδρέζικου τουρνουά.

Οι δύο big server δεν άφηναν κανένα περιθώριο στον αντίπαλό τους για το break. Αποτέλεσμα, τα δύο πρώτα σετ να κριθούν στο τάι μπρέικ. Το ίδιο έγινε παρ’ όλα αυτά και στο τρίτο σετ. Ο Άντερσον έγινε ο πρώτος τενίστας στο φετινό Wimbleton που έκανε break στον Αμερικανό, όμως εκείνος απάντησε με break back, για το 5-4.

Ο Νοτιοαφρικανός τενίστας «έσπασε» ξανά το σερβίς του Ίσνερ, μάλιστα δύο φορές. Το πρώτο δεν ήταν αρκετό, καθώς ο 33χρονος Αμερικανός έκανε αμέσως το 3-3. Το δεύτερο break όμως έδωσε στον Άντερσον ένα προβάδισμα με 5-4 και έτσι έκλεισε το σετ στο σερβίς του.

Η κορύφωση της μάχης ήρθε στο πέμπτο σετ. Εκεί που δεν γινόταν να κριθεί τίποτα στο τάι μπρέικ. Οι δύο τενίστες έμοιαζαν ανίκητοι στο σερβίς τους, με τον παράγοντα κούραση να παίζει καθοριστικό ρόλο σε αυτό. Ο Άντερσον όμως έκανε το μοναδικό μπρέικ του πέμπτου σετ στο 49ο game και «άρπαξε» την ευκαιρία ολοκληρώνοντας με 26-24, ύστερα από 6 ώρες και 36 λεπτά παιχνιδιού.

Αυτό το παιχνίδι αποτελεί και το δεύτερο σε διάρκεια στην ιστορία του Wimbledon. Στο πρώτο, ένας από τους δύο πρωταγωνιστές ήταν και πάλι ο Τζον Ίσνερ, ο οποίος είχε νικήσει τον Νίκολα Μαχούτ στο πέμπτο σετ με 70-68, έπειτα από συνολικά 11 ώρες και 5 λεπτά παιχνιδιού.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νικητής στον… Μαραθώνιο ο Άντερσον», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.