ΤΕΝΙΣ

Πέρασε την Μινέλα η Σάκκαρη

Η Ελληνίδα τενίστρια προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του Ρολάν Γκαρός

Στον δεύτερο γύρο του Ρολάν Γκαρός προκρίθηκε η Μαρία Σάκκαρη! Η Ελληνίδα τενίστρια αν και ζορίστηκε στο πρώτο σετ, τελικά κέρδισε την Μάντι Μινέλα από το Λουξεμβούργο με 2-0 σετ (7-6, 6-2) και πέρασε στην επόμενη φάση του Γκραν Σλαμ.

Το πρώτο σετ φάνηκε από την αρχή πως θα πάει σε τάι μπρέικ, όπως και έγινε. Εκεί η Μινέλλα προηγήθηκε με 3-1, η Σάκκαρη ισοφάρισε σε 3-3 και 4-4 και πέρασε μπροστά 5-4. Εκεί σέρβιρε η αντίπαλός της και η Μαρία πήρε τον έναν από τους δύο πόντους που ήθελε. Με 6-5 έκανε το σερβίς και πήρε το γκέιμ με 7-6 (7-5 στο τάι μπρέικ), κάνοντας το 1-0.

Στο δεύτερο σετ η Σάκκαρη έκανε γρήγορα το μπρέικ και προηγήθηκε 2-0 στα γκέιμ, όμως η Μινέλα «απάντησε» στα μπρέικ και ισοφάρισε σε 2-2. Η Ελληνίδα τενίστρια όμως πείσμωσε και έκανε και δεύτερο μπρέικ, για να πάρει το προβάδισμα με 3-2 και με ένα ακόμη μπρέικ, οδήγησε το ματς στο 5-2 και στη συνέχεια στο 6-2, για να πάρει την πρόκριση στον δεύτερο γύρο.

Στον επόμενο γύρο την περιμένει ένας πολύ δύσκολος αγώνας καθώς θα αντιμετωπίσει την Κάρλα Σουάρες Ναβάρο, μία από τις κορυφαίες τενίστριες στο χώμα και Νο23 στο ταμπλό.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πέρασε την Μινέλα η Σάκκαρη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.