ΤΕΝΙΣ

Πρώτη η εθνική στο τένις!

Σάκκαρη και Γραμματικοπούλου έκαναν το 2-0 με την Δανία

Μετά από ένα δραματικό ματς για δύο σετ, η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου έκανε το πρωί το 1-0 στις νίκες για την Ελλάδα κόντρα στη Δανιά, για το Fed Cup και η Μαρία Σάκκαρη… τελείωσε την πρωτιά στον όμιλο στο Τατόι.

Η Γραμματικοπούλου έχασε με 7-6 το πρώτο σετ, αλλά πήρε με το ίδιο σκορ το δεύτερο, κόντρα στην Κ. Τόσον. Στο τρίτο και καθοριστικό σετ όμως δεν άφησε την αντίπαλό της να πάρει… ανάσα. Πήρε το σετ με 6-0 και ουσιαστικά «κλείδωσε» την πρωτιά στον α’ όμιλο καθώς στο επόμενο ματς δε γινόταν να χάσει η Μαρία Σάκκαρη…

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια αυτή τη στιγμή, κέρδισε με 2-0 σετ την Κ. Μπαρίτζα (6-0, 6-3) και έκανε το 2-0 στη σειρά, κάνοντας το παιχνίδι και δε θα χρειαστεί να παίξουν  στο διπλό (θα τις αντικαταστήσουν οι Κορδολαίμη, Αντωνάκη) προκειμένου να είναι ξεκούραστες για τον νοκ άουτ αγώνα που θα δώσει αύριο την άνοδο στην 1η κατηγορία της Ευρω-αφρικάνικης ζώνης.

Τον αντίπαλο θα τον μάθει αργότερα από τα ζευγάρια του β’ ομίλου.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Πρώτη η εθνική στο τένις!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.