ΤΕΝΙΣ

Στα ημιτελικά η ασταμάτητη Σάκκαρη!

Κέρδισε με 2-0 σετ στην Κωνσταντινούπολη την Αράντσα Ρους!

Στον δρόμο για τον πρώτο της τελικό σε τουρνουά της WTA είναι η Μαρία Σάκκαρη! Απέκλεισε στα προημιτελικά της Κωνσταντινούπολης με 2-0 σετ την Αράντσα Ρους και πλέον θα περιμένει να μάθει ποια θα είναι η αντίπαλός της στον ημιτελικό, από την αναμέτρηση της Κουζνέτσοβα με την Χέρτζογκ!

Η Ελληνίδα τενίστρια που είναι στο Νο44 της παγκόσμιας κατάταξης, ετοιμάζεται μετά από αυτήν τη νίκη να ξεπεράσει το Νο43 που ήταν το ρεκόρ της μητέρας της, Αγγελικής Κανελλοπούλου, αλλά παράλληλα είναι ένα βήμα από έναν τελικό που τόσο πολύ κυνηγά.

Στο σημερινό ματς πήρε εύκολα το πρώτο σετ με 6-3, αλλά η αντίπαλός της στο δεύτερο της έκανε δύσκολη τη ζωή. Η Ρους προηγήθηκε με 2-0 σετ, η Σάκκαρη έκανε το μπρέικ στο 4-5 και φτάσαμε στο τάι μπρέικ.

Εκεί η Ολλανδέζα είχε δύο ευκαιρίες να πάρει το σετ, αλλά η Σάκκαρη όχι μόνο τις έσβησε, αλλά πήρε και το τάι μπρέικ με 7-6 (8-6 στο τάι μπρέικ), κερδίζοντας το εισιτήριο για τα ημιτελικά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στα ημιτελικά η ασταμάτητη Σάκκαρη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.