ΤΕΝΙΣ

Στέφανος Τσιτσιπάς: Ένας μεγάλος μαχητής που αρνείται να τα παρατήσει! – Όλες οι ανατροπές του

Μετά και την νέα του ανατροπή από 0-2 σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς απέδειξε για άλλη μια φορά πόσο μεγάλος μαχητής είναι. Όλες οι μεγάλες ανατροπές του Έλληνα τενίστα.

Μία τρομερή νίκη με ανατροπή πέτυχε χτες ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον πρώτο του αγώνα για το Roland Garros 2022 καθώς νίκησε με 3-2 σετ (5-7, 4-6, 6-2, 6-3, 6-2) τον ανερχόμενο Λορέντζο Μουσέτι.

Μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα που τελείωσε αργά το βράδυ, ο Έλληνας πρωταθλητής με μία πραγματική κατάθεση ψυχής κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του 20χρονου Ιταλού νο.66 στον κόσμο.

Το νούμερο 4 του κόσμου απέδειξε για ακόμη μία φορά ότι κανείς δεν μπορεί να τον ξεγράψει μέχρι και τον τελευταίο πόντο και ότι έχει την «καρδιά του λιονταριού» που τον κάνει να μάχεται μέχρι τέλους.

«Αρνούμαι να τα παρατήσω. Πολύ απλά έτσι λειτουργώ.», ήταν οι πρώτες δηλώσεις του εξουθενωμένου μετά από τρεισήμισι ώρες αγώνα Στέφανου Τσιτσιπά.

Γιατί πράγματι αυτό κάνει πάντα. Αρνείται να τα παρατήσει και η χτεσινή δύσκολη νίκη δεν ήταν η πρώτη μεγάλη ανατροπή που πετυχαίνει ο Έλληνας τενίστας και σίγουρα ούτε η τελευταία.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Οι φορές που γύρισε μετά από 0-2 σετ σε Grand Slam

Ο Τσιτσιπάς έχει γυρίσει από την «κόλαση» του 0-2 σε παιχνίδι που κρίνεται στα 5 σετ άλλες δύο φορές στην καριέρα του.

Η πρώτη φορά που συνέβη αυτό ήταν, όπως και χτες, στο πρώτο του παιχνίδι στον πρώτο γύρο του Roland Garros το 2020, όπου ο Τσιτσιπάς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2 σετ από τον Jaume Munar.

Τότε κατάφερε να γυρίσει το σκορ σε 3-2 (4-6, 2-6, 6-1, 6-4, 6-4) φτάνοντας στη συνέχεια μέχρι και τα ημιτελικά του τουρνουά.

Η άλλη τεράστια ανατροπή του Στέφανου είναι και η μεγαλύτερη που έχει σημειώσει του σε μία από τις πιο αξιομνημόνευτες νίκες αλλά και εμφανίσεις της καριέρας του.

Το 2021, στα προημιτελικά του Australian Open, ο Στέφανος νίκησε τον Ράφα Ναδάλ με 3-2 σετ (3-6, 2-6, 7-6(4), 6-4, 7-5) σε έναν αγώνα που κράτησε 4 ώρες.

Πρόκειται για ένα τεράστιο επίτευγμα για τον Έλληνα τενίστα καθώς είναι ο μόλις 2ος (!) παίκτης στην ιστορία που έχει καταφέρει να νικήσει τον Ναδάλ αφότου ο Ισπανός έχει προηγηθεί με 2-0 σετ σε Grand  Slam (ο άλλος ήταν ο Φάμπιο Φονίνι το 2015 στο US Open).

Τα στατιστικά του Τσιτσιπά στις ανατροπές

Συνολικά ο Στέφανος  Τσιτσιπάς σε Grand Slam έχει 38 νίκες και 18 ήττες.

Σε ματς στα οποία έχουν παιχτεί 5 σετ έχει νικήσει 7 φορές ( τους Ναδάλ, Μουνάρ, Κοκκινάκη, Ντόναλντσον, Ζβέρεφ, Μάρρεϊ και Φριτζ) ενώ έχει χάσει 6 φορές, με τις 2 από αυτές τις ήττες να έρχονται το 2019 όταν ακόμη δεν είχε φτάσει στο σημερινό του επίπεδο.

Επίσης, όταν έχει χάσει το πρώτο σετ του αγώνα σε ματς των 5 σετ, μετράει 9 νίκες στην καριέρα του (9-16 το ρεκόρ του).

Όσον αφορά τους αγώνες που κρίνονται στα 3 σετ, έχει κάνει την ανατροπή και έχει νικήσει με 2-1 σε 32 αγώνες από τους 99 που έχει δώσει στην καριέρα του στους οποίους βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1.