ΤΕΝΙΣ

Τέλος στο όνειρο για Τσιτσιπά

Ο Έλληνας τενίστας έχασε με 3-0 δύσκολα από τον Τζον Ίσνερ στο Γουίμπλεντον

Ο Τζον Ίσνερ σταμάτησε την πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στην φάση των «16» του Γουίμπλεντον.

Παρά την σπουδαία προσπάθεια του Έλληνα τενίστα, ο Ίσνερ είχε ασύλληπτα ποσοστά στο πρώτο του σερβίς (77% περασμένα και κερδισμένοι πόντοι από αυτά το 88%!) και πήρε την νίκη με 3-0 σετ (6-4, 7-6, 7-6).

Το ματς πήγε ακριβώς όπως το περίμεναν οι δύο αντίπαλοι. Στα δυνατά σερβίς. Σε 36 γκέιμς που παίχτηκαν, μόνο σε ένα έγινε μπρέικ, στο πρώτο σετ όταν ο Ίσνερ έσπασε το σερβίς του Τσιτσιπά στο 4-4, για να φτάσει μετά στο 6-4 και το 1-0 στα σετ. Στα άλλα δύο σετ, το παιχνίδι πήγε απόλυτα φυσιολογικά σε τάι μπρέικ.

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς είχε προβάδισμα με 3-1, αλλά με ένα μίνι μπρέικ ο Ίσνερ πήγε το σκορ στο 4-4 και έκανε άλλο ένα μίνι μπρέικ στο 8-8 για να πάρει το τάι μπρέικ με 10-8 και να κάνει το 2-0. Στο τρίτο σετ το μίνι μπρέικ στο σερβίς του Στέφανου ήρθε πιο γρήγορα. Ο Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να αντιδράσει και μοιραία έχασε το τάι μπρέικ του τρίτου σετ με 7-4 και ταυτόχρονα την πρόκριση.

Σε όλο το παιχνίδι είχε μόνο μία ευκαιρία για μπρέικ (και ο Αμερικανός μόλις 3) καθώς το ματς πήγε ξεκάθαρα στο σερβίς. Ο Ισνερ είχε 22 άσους, ο Τσιτσιπάς 18, αλλά τα ποσοστά του αντιπάλου του (77% έναντι 59% στο πρώτο σερβίς και 88% έναντι 61% κερδισμένοι πόντοι) ήταν αρκετά για να κρίνουν τον αγώνα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τέλος στο όνειρο για Τσιτσιπά», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.