ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Δυναμική πρεμιέρα στο Παρίσι – Νίκησε με 2-0 τον Αλιασίμ και περιμένει Ζβέρεφ

Σώζοντας σετ πόιντ στο 2ο σετ ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους «16» στο Παρίσι.

Μία σημαντική νίκη για την εξασφάλιση της θέσης του στο ATP Tour Finals πέτυχε ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος νίκησε με 6-3, 7-6 τον Φίλιξ Οζέρ-Αλιασίμ στην πρεμιέρα του στο Rolex Paris Masters.

To νούμερο 6 στον κόσμο πέρασε στη φάση των «16» εκεί όπου εκτός απροόπτου, δηλαδή του Ούγκο Χούμπερτ, θα αντιμετωπίσει τον Αλεξάντερ Ζβέρεφ. Απαιτητική η κλήρωση για τον Στέφανο Τσιτσιπά ο οποίος ωστόσο αν ξεπεράσει το εμπόδιο του Γερμανού θα έχει τον πρώτο λόγο στο δικό του ταμπλό μετά τους αποκλεισμούς των Μεντβέντεφ και Αλκαράθ.

Έσωσε set point στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς – Εύκολη επικράτηση στο πρώτο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα ασταθές πρώτο game από τον Στέφανο στο σερβίς του όμως κατάφερε να κερδίσει και τα δύο break point του Αλιασίμ. Με ένα break στο 4ο game του πρώτου σετ, ο Στέφανος πήρε κεφάλι με 3-1 στο σκορ. Στη συνέχεια οι δύο πάικτες κράτησαν το σερβίς τους και ο Στέφανος απειλήθηκε μόνο όταν ήρθε η ώρα να κλείσει το σετ. Σβήνοντας το ένα break point όμως έφτασε στην εύκολη κατάκτηση του σετ με 6-3.

Στο δεύτερο σετ ο Καναδός ξεκίνησε καλύτερα και έκανε break στο 2ο game για το 0-2. Οι δύο παίκτες ήταν σταθεροί στα σερβίς τους με τον Τσιτσιπά να έχει την ευκαιρία για break στο 1-3. Στη συνέχεια μετά από μια μεγάλη μάχη στο 7ο game ο Στέφανος κατάφερε να ισοφαρίσει το ματς. Σώζοντας 3 set point έκανε το break στο σερβίς του Καναδού για να ισοφαρίσει στη συνέχεια σε 5-5 με το δικό τους σερβίς.

Ο αγώνας κρίθηκε στο tie break με τον Τσιτσιπά να είναι ψύχραιμος στους κρίσιμους πόντους και να παίρνει το σετ με 7-6 (7-4).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Δυναμική πρεμιέρα στο Παρίσι – Νίκησε με 2-0 τον Αλιασίμ και περιμένει Ζβέρεφ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.