ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Ήττα και πρόωρο «αντίο» στο Rogers Cup (vid)

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς γνώρισε οδυνηρή ήττα από τον Χούμπερτ Χουρκάτς, μένοντας εκτός στην πρεμιέρα του Rogers Cup, υποχωρώντας παράλληλα στην παγκόσμια κατάταξη.

Απρόσμενη ήττα και αποκλεισμό, γνώρισε ο Στέφανος Τσιτσιπάς στον δεύτερο γύρο του Rogers Cup στο Μόντρεαλ του Καναδά.

Ο Έλληνας τενίστας που είναι στο Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, ηττήθηκε με 2-1 σετ από τον Ουμπέρ Χουγκάζ και έτσι εγκατέλειψε πρόωρα το τουρνουά.

Αξίζει να σημειωθεί πως στην περσινή διοργάνωση του Τορόντο είχε φτάσει ως τον τελικό, χάνοντας από τον Ράφαελ Ναδάλ.

Εκτός του αποκλεισμού, θα χάσει δυο θέσεις στην παγκόσμια κατάταξη και πλέον θα είναι 7ος. Μάλιστα, σε περίπτωση που κατακτήσει ένας εκ των Daniil Medvedev και Karen Khachanov τον τίτλο, θα πέσει στο Νο. 8.

Ο αγώνας καθυστέρησε αρκετές ώρες να αρχίσει εξαιτίας της βροχής.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Τσιτσιπά, με τον αντίπαλό του να φτάνει στο 1-2 με μπρέικ. Έκτοτε δεν κοίταξε πίσω για το 1-0 στα σετ με 6-4.

Στο δεύτερο σετ εμφανίστηκε βελτιωμένος, και το πήρε σχετικά με εύκολο τρόπο (6-3).
Στο τέταρτο και καθοριστικό σετ  ο Τσιτσιπάς απέτυχε σε 4 περιπτώσεις break, με τον Πολωνό τελικά να φτάνει στο 6-3 και τη νίκη σε 1 ώρα και 50 λεπτά.
Αυτή ήταν η 1η νίκη του 22χρονου Πολωνού απέναντι στον Τσιτσιπά, στην 4η τους συνάντηση. Παράλληλα, μέσα στο 2019 κερδίζει και 3ο παίκτη του top-10 μετά από τους Τιμ και Νισικόρι.
Κάντε Follow το Sportime στο Instagram και Like στη σελίδα του Sportime στο Facebook.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Ήττα και πρόωρο «αντίο» στο Rogers Cup (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.