ΤΕΝΙΣ

Τσιτσιπάς: Το συγκινητικό μήνυμα του πατέρα του (pic)

Το απόγευμα της Κυριακής (2/6) ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε τεράστια προσπάθεια απέναντι στον Σταν Βαβρίνκα, για να λυγίσει τελικά με 3-2 στα σετ. Ετσι η πορεία του 20χρονου Έλληνα τενίστα στο «Roland Garros» ολοκληρώθηκε στους «16» (4ος γύρος), μετά από ένα «Μαραθώνιο» ματς που διήρκεσε 5 ώρες και 9 λεπτά. Παρά την ήττα, οι φίλαθλοι...

Παρά την ήττα, οι φίλαθλοι του τένις αναγνώρισαν την προσπάθειά του «Στεφ», χαρίζοντάς του ένα θερμό χειροκρότημα μετά το φινάλε του ματς.
Μάλιστα οι όμορφες αυτές εκδηλώσεις δεν περιορίστηκαν μόνο στο γήπεδο, αλλά συνεχίστηκαν και στον λογαριασμό του στο Instagram.

Φυσικά από όλα τα μηνύματα εκείνο που ξεχώρισε περισσότερο ήταν αυτό του πατέρα του Απόστολου.

«Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: Θα νικήσω; Θα νικηθώ; Πολέμα!” όπως έκανες σήμερα και όπως έκανες πάντα από μικρό παιδί ακόμα. Σε αυτό τον ανηφορικό δρόμο θα είμαι πάντα στο πλευρό σου. Αλλά να ξέρεις κάτι πολύ σημαντικό, έχεις επιλέξει τον σωστό δρόμο», έγραψε χαρακτηριστικά ο περήφανος Απόστολος Τσιτσιπάς για τον γιο του Στέφανο.

Θυμίζουμε οτι το «καπέλο» στον 20χρονο συμπατριώτη μας είχε βγάλει και ο Βραβρίνκα:«Νομίζω ότι άξιζε τη νίκη όσο κι εγώ. Ήταν σίγουρη μια σκληρή ήττα για εκείνον, αλλά ήταν μεγάλη μάχη. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με ό,τι έκανα σήμερα, με τον τρόπο που πάλεψα για να μείνω μαζί του, παρότι ήμουν κουρασμένος», είπε αρχικά ο κάτοχος του Γαλλικού Οπεν το 2015.

Συνεχίζοντας πρόσθεσε: «Η διαφορά ήταν ένα εκατοστό. Θα μπορούσε να κερδίσει, είχε πολλές ευκαιρίες. Αν κέρδιζε, θα ήμουν ευχαριστημένος με τη μάχη που έδωσα. Δυστυχώς για εκείνον κέρδισα και είδαμε ότι το ματς πόιντ ήταν πάνω στη γραμμή. Ξέρουμε ότι θα μπορούσε να ήταν έξω» τόνισε χαρακτηριστικά ο 34χρονος Ελβετός ο οποίος στην επόμενη φάση του Γαλλικού Όπεν θα βρει τον συμπατριώτη του, Νο3 της παγκόσμιας κατάταξης Ρότζερ Φέντερερ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τσιτσιπάς: Το συγκινητικό μήνυμα του πατέρα του (pic)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.