ΤΕΝΙΣ

Wimbledon: Τι ώρα κάνουν πρεμιέρα την Τρίτη (4/7) ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη

Πρώτο ματς ο Τσιτσιπάς, δεύτερο η Σάκκαρη, στην πρεμιέρα τους στο Wimbledon την Τρίτη (4/7).
Wimbledon: Τι ώρα κάνουν πρεμιέρα την Τρίτη (4/7) ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη

Έγινε γνωστό το πρόγραμμα της 2ης ημέρας του Wimbledon, κατά την οποία ο Στέφανος Τσιτσιπάς και η Μαρία Σάκκαρη θα πραγματοποιήσουν το ντεμπούτο τους.

Πιο συγκεκριμένα ο Τσιτσιπάς (Νο 5 του κόσμου) θα ανοίξει το πρόγραμμα στο No.2 Court στις 13:00 ώρα Ελλάδας (11 Αγγλίας) απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο όπως ο Ντόμινικ Τιμ. Μπορεί το τελευταίο διάστημα ο 29χρονος Αυστριακός να έχει «κατρακυλήσει» στο Νο 91 της παγκόσμιας κατάταξης, όμως δεν παύει να είναι ένας έμπειρος και ικανός αντίπαλος, ειδικά από τη στιγμή που ο Στέφανος δεν δείχνει να βρίσκεται στην καλύτερη φόρμα του.

Η Μαρία Σάκκαρη (No 8 της παγκόσμιας κατάταξης) θα παίξει λίγο αργότερα (περίπου στις 15:00 ώρα Ελλάδας και 13:00 Αγγλίας), στο δεύτερο παιχνίδι του No.3 Court, έχοντας και εκείνη επίσης μια δύσκολη αποστολή, κόντρα στη Μάρτα Κόστιουκ. H 28χρονη Ουκρανή φιγουράρει στο Νο 28 του κόσμου

Τέλος να αναφέρουμε ότι οι αγώνες του Wimbledon μεταδίδονται τηλεοπτικά από το Novasports.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της Τρίτης (4/7) στο Wimbledon

Centre Court (έναρξη πρώτου αγώνα 15:30)
1) Shelby Rogers v. Elena Rybakina [3]
2) Ryan Peniston v. Andy Murray
3) Panna Udvardy v. Aryna Sabalenka [2]

No.1 Court (έναρξη πρώτου αγώνα 15:00)
1) Carlos Alcaraz [1] v. Jeremy Chardy
2) Ons Jabeur [6] v. Magdalena Frech
3) Cameron Norrie [12] v. Tomas Machac

No.2 Court (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Dominic Thiem v. Stefanos Tsitsipas [5]
2) Jasmine Paolini v. Petra Kvitova [9]
3) Heather Watson v. Barbora Krejcikova [10]
4) Daniil Medvedev [3] v. Arthur Fery

No.3 Court (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) George Loffhagen v. Holger Rune [6]
2) Maria Sakkari [8] v. Marta Kostyuk
3) Alexander Zverev [19] v. Gijs Brouwer
4) Sonay Kartal v. Madison Keys [25]

Court 12 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Matteo Berrettini v. Lorenzo Sonego
2) Karolina Pliskova [18] v. Natalija Stevanovic
3) Alison Riske v. Paula Badosa
4) Frances Tiafoe [10] v. Yibing Wu

Court 18 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Katie Boulter v. Daria Saville
2) Kimmer Coppejans v. Alex De Minaur [15]
3) Sho Shimabukuro v. Grigor Dimitrov [21]
4) Karolina Muchova [16] v. Jule Niemeier

Court 4 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Ysaline Bonaventure v. Zhuxuan Bai
2) Jiri Lehecka v. Sebastian Ofner
3) Alejandro Davidovich Fokina [31] v. Arthur Fils
4) Jessica Bouzas Maneiro v. Anhelina Kalinina [26]

Court 5 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Alexandre Muller v. Arthur Rinderknech
2) Carol Zhao v. Tamara Korpatsch
3) Marco Cecchinato v. Nicolas Jarry [25]

Court 6 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Marcos Giron v. Hugo Dellien
2) Aliaksandra Sasnovich v. Nuria Parrizas Diaz
3) Ilya Ivashka v. Federico Coria

Court 7 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Madison Brengle v. Sara Errani
2) Matteo Arnaldi v. Roberto Carballes Baena
3) Viktorija Golubic v. Anna Karolina Schmiedlova
4) Dominic Stricker v. Alexei Popyrin

Court 8 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Bernarda Pera [27] v. Viktoriya Tomova
2) Jiri Vesely v. Sebastian Korda [22]
3) Jason Kubler v. Ugo Humbert
4) Yanina Wickmayer v. Anna Blinkova

Court 9 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Christopher O’Connell v. Hamad Medjedovic
2) Sorana Cirstea v. Tatjana Maria
3) Marc-Andrea Huesler v. Yosuke Watanuki
4) Mirra Andreeva v. Xiyu Wang

Court 11 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Kaja Juvan v. Margarita Betova
2) Nao Hibino v. Alize Cornet
3) Christopher Eubanks v. Thiago Monteiro
4) Adrian Mannarino v. Alexander Shevchenko

Court 14 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Ben Shelton [32] v. Taro Daniel
2) Francisco Cerundolo [18] v. Nuno Borges
3) Greet Minnen v. Jelena Ostapenko [17]
4) Jaqueline Cristian v. Lucia Bronzetti

Court 15 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Marton Fucsovics v. Tallon Griekspoor [28]
2) Varvara Gracheva v. Camila Giorgi
3) Shintaro Mochizuki v. Tommy Paul [16]
4) Beatriz Haddad Maia [13] v. Yulia Putintseva

Court 16 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Anastasia Potapova [22] v. Celine Naef
2) Milos Raonic v. Dennis Novak
3) Irina-Camelia Begu [29] v. Rebecca Marino
4) Anna Bondar v. Bianca Andreescu

Court 17 (έναρξη πρώτου αγώνα 13:00)
1) Emma Navarro v. Ekaterina Alexandrova [21]
2) Maxime Cressy v. Laslo Djere
3) Zhizhen Zhang v. Botic Van De Zandschulp
4) Linda Noskova v. Dalma Galfi

Post on Facebook Post on X (Twitter) Post on LinkEdin Send this post with WhatsApp Send this post with Viber E-mail Post
Εγγραφείτε στα Σελίδα του του Sportime στην πλατφόρμα των Google news για άμεση κι έγκυρη ενημέρωση.
Αλέξανδρος Κωτάκης

Είμαι ο Αλέξανδρος Κωτάκης και γεννήθηκα στην Αθήνα. Σπούδασα αθλητική δημοσιογραφία και πλέον η σχέση μου μαζί της ξεπερνά την 20ετία. Όλα αυτά τα χρόνια «κύλησαν» στο διαδίκτυο μέσα από συνεργασίες με αθλητικές ιστοσελίδες. To Sportnet.gr αποτέλεσε την αρχή για εμένα, ενώ ακολούθησαν το Sportline.gr, το easybetnet.com και βεβαίως το Goal News (Sentragoal.gr) στο οποίο παρέμεινα το συντριπτικά μεγαλύτερο διάστημα της ως τώρα πορείας μου (11.5 έτη). Τα τελευταία χρόνια βρίσκομαι στην «οικογένεια» του Sportime, με το οποίο συνεχίζω να καλύπτω το αθλητικό ρεπορτάζ, αλλά και την ειδησεογραφία της επικαιρότητας από όλους του χώρους. Επίσης αρθρογραφώ για την ομάδα του Άρη.