ΒΟΛΕΪ

Έβγαλε…. 21 ο Ολυμπιακός

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-0 σετ την ΑΕΚ και παρέμειναν στην κορυφή της Volley League

Συνεχίζει ακάθεκτος… Την έχει του χεριού του την ΑΕΚ ο Ολυμπιακός και το επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά το απόγευμα της Τετάρτης (21/11) με το 3-0 στου Ρέντη.

Σε 21 ματς έχει 21 νίκες και αυτή ήρθε χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία. Η «Ένωση» αν ήταν πιο προσεκτική, θα μπορούσε να έχει πάρει τουλάχιστον ένα σετ. Ωστόσο, τα πολλά λάθη στα σερβίς (15 χαμένα) και η κακή υποδοχή σε κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού, της στοίχησαν.

Είχε τις ευκαιρίες της στα πρώτα δύο σετ για να τα κερδίσει. Στο πρώτο προηγήθηκε με 21-19 με άσο του Τζιουμάκα, όμως οι Τερβαπόρτι, Μπέμε και Κουμεντάκης γύρισαν την κατάσταση και με μπλοκ του Γερμανού, ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 25-23.

Στο δεύτερο ο «δικέφαλος» είχε ακόμη καλύτερο προβάδισμα, αλλά το πέταξε. Προηγήθηκε με 19-15, αλλά συνεχόμενα λάθη στην υποδοχή, σε συνδυασμό με το φαρμακερό σερβίς του Σμιτ, έφτασε το σκορ στο 23-20 υπέρ του Ολυμπιακού, που έφτασε στο 2-0.

Δεν άλλαξε κάτι και το τρίτο σετ. Η ΑΕΚ είχε μικρό προβάδισμα (13-15). Βρέθηκε πίσω με σερί 4-0 των «ερυθρόλευκων» (17-15) και μετά με 19-16, για να κλείσει τελικά το παιχνίδι η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ στο 25-22.

Επί της ουσίας, η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου, αδίκησε τον εαυτό της με τον τρόπο που έχασε το ματς και ο Ολυμπιακός το κέρδισε καθαρά από την κλάση των ξένων του και του Πετρέα στο μπλοκ.

Τα σετ: 25-23, 25-21, 25-22

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 4 άσσους, 40 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Μπέμε 9, Ανδρεάδης 1, Φράγκος 17, Σμιτ 12, Τερβαπόρτι 1, Ραούβερντινκ 5 / Στεφάνου (λ, 13% υπ. – 7% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Πετρέας 4, Κουμεντάκης 4.

ΑΕΚ: Χαραλαμπίδης 12, Λιόκα 3, Στοΐλοβιτς 5, Κανέλλος 8, Τζιουμάκας 15, Μότα 7 / Γκαράς (λ, 56% υπ. – 50% άριστες), Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος, Λάππας.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Έβγαλε…. 21 ο Ολυμπιακός», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.