ΒΟΛΕΪ

Εθνική βόλεϊ γυναικών: Αρχή με νίκη στο European League

Η εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών νίκησε εκτός έδρας την Πορτογαλία με 3-0 σετ για το European League

Με εκτός έδρας νίκη επί της Πορτογαλίας με 3-0 σετ άρχισε τις υποχρεώσεις της η εθνική βόλεϊ γυναικών στο Silver European League.

Ο αγώνας φιλοξενήθηκε στην πόλη Πορτιμάο και η εθνική βόλεϊ γυναικών έκανε σημαντικό βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλό της.

Η Ανθή Βασιλαντωνάκη με 17 πόντους, ήταν η πρώτη σκόρερ για την εθνική ομάδα γυναικών, ντεμπούτο έκανε η 17άχρονη Σταματία Κυπαρίσση.

Η αποστολή της εθνικής ομάδας επιστρέφει στην Αθήνα την Κυριακή (26/5), για το παιχνίδι με την Σλοβενία την προσεχή Τετάρτη (29/5).

Η ροή του αγώνα

Κάθε αρχή και δύσκολη και έτσι και για την Εθνική στο πρώτο σετ.

Η Πορτογαλία ξεκίνησε με γρήγορο 3-0 και ανάγκασε τις αθλήτριες του Γκιγιέρμο Ναράνχο να κυνηγούν στο σκορ.

Γρήγορα όμως η Ελλάδα πέρασε μπροστά στο σκορ με 6-5 και έκτοτε δεν κοίταξε ξανά πίσω της.

Η Μερτέκη διαμόρφωσε το 17-14, όμως η ομάδα του Χοσέ Σάντος αντέδρασε και πάλι ισοφαρίζοντας σε 17-17.

Ο Ισπανός ομοσπονδιακός κάλεσε τάιμ άουτ και αμέσως μετά η Εθνική «έτρεξε» δικό της σερί 3-0 για το 20-17, μετά από επίθεση της Λαμπρούση.

Η ίδια τελείωσε το σετ λίγο αργότερα για το 1-0 με 25-20.

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στο δεύτερο σετ, καθώς τα σέρβερ της Μερτέκη έδωσαν από την αρχή κεφάλι στο σκορ με 3-0.

H Λαμπρούση με επίθεση πρώτου χρόνου έδωσε στην ομάδα της προβάδισμα 7 πόντων (11-4).

Η Πορτογαλία με τα σερβίς της Ντουάρτε μείωσε σε 15-11 και ο Ισπανός ομοσπονδιακός κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ για να κόψει τον ρυθμό του αντιπάλου.

Στην επόμενη φάση η Ντουάρτε σέρβιρε άουτ και η επίθεση της Βασιλαντωνάκη έφερε και πάλι την διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (17-11, 20-13).

Το 25-17 και το 2-0 σετ διαμορφώθηκε με κόντρα επίθεση της Μερτέκη.

Στο τρίτο σετ, το αρχικό 2-4 έγινε 6-4 για την Πορτογαλία με αποτέλεσμα ο Γκιγιέρμο Ναράνχο να καλέσει γρήγορα το πρώτο του τάιμ άουτ.

Η Βασιλαντωνάκη στην κόντρα έκανε το 20-14 και εκεί που όλα έδειχνα ότι θα είναι εύκολη η κατάκτηση του τρίτου σετ, η Πορτογαλία απάντησε.

Με τα σερβίς της Βανέσα το 22-15 έγινε 22-19 και το σετ έγινε ντέρμπι.

Η Στράντζαλη έκανε το 23-19, λάθος της Πορτογαλίας και η Βασιλαντωνάκη τελείωσε το παιχνίδι με 25-19.

Διαιτητές: Φουέντες (Ισπανία), Τεϊχέιρα (Πορτογαλία)

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 20-25
2ο σετ: 3-8, 11-16, 15-21, 17-25
3ο σετ: 7-8, 13-16, 14-21, 19-25

*Οι πόντοι της Πορτογαλίας προήλθαν από 3 άσσους, 20 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 7 άσσους, 45 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 17-25, 19-25) σε 75′

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Σάντος): Ντουάρτε 2, Ροντρίγκες Β. 4, Χουρστ 4, Ροντρίγκες Α. 2, Καβαλένκα 10, Γκόμες 9 / Ρεσέντε (λ, 67% υπ. – 58% άριστες), Περέιρα, Ντουράο, Κλεμέντε.

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 8, Στράντζαλη 16 , Μερτέκη 9, Βασιλαντωνάκη 17, Χριστοδούλου 2, Εμμανουηλίδου 4, / Κονόμι (λ, 72% υπ. – 61% άριστες), Κυπαρίσση.

Το πρόγραμμα του ομίλου για την εθνική βόλεϊ γυναικών

1η αγωνιστική – Σάββατο 25 Μαΐου

Πορτογαλία – Ελλάδα 0-3 (20-25, 17-25, 19-25)
Σλοβενία – Εσθονία 3-0 (25-18, 25-22, 25-23)

20.00: Σλοβενία – Ελλάδα

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική βόλεϊ γυναικών: Αρχή με νίκη στο European League», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.