ΒΟΛΕΪ

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-2 σετ: «Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι των γυναικών

Νικητής ο Ολυμπιακός...

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Στο τάι μπρέικ κρίθηκε το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ: Ο Ολυμπιακός υποδέχτηκε τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» και κατάφερε να πάρει το ντέρμπι, με 3-2 σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» μπόρεσαν να πάρουν ένα καλό προβάδισμα στον αγώνα, κάνοντας το 2-0 σετ στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια όμως ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 2-2.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – ΑΕΚ: Τέσσερις παίκτες του βόλεϊ με κορονοϊό

Έτσι ο αγώνας κρίθηκε στο τάι μπρέικ, όπου ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.

Το πρώτο σετ ο Ολυμπιακός το πήρε με 25-20, παρά το γεγονός ότι ο ΠΑΟΚ είχε πάρει το προβάδισμα στο σετ. Μέχρι το 9-13 ήταν μπροστά ο ΠΑΟΚ, αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 13-13 και από εκεί και πέρα κυριάρχησε.

Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες και πήραν πιο άνετα το σετ με 25-18. Μετά όμως ο ΠΑΟΚ έκανε ένα πολύ καλό σετ και μείωσε σε 2-1 με το επιβλητικό 10-25!

Μέχρι που πήρε και το τέταρτο σετ με 21-25 πόντους, κάνοντας το 2-2 στα σετ, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για τη διαιτησία σε συγκεκριμένες φάσεις του σετ της αναμέτρησης.

Μετά το 2-2 ο αγώνας πήγε στο τάι μπρέικ και ο Ολυμπιακός πιο ψύχραιμος και καλύτερος πήρε τη νίκη με 15-9, κάνοντας το 3-2 σετ στον αγώνα.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Πικραμένος.

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 12 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (25-20, 25-18, 10-25, 21-25, 15-09)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Σπύρος Σαραντίτης): Γιώτα 7 (3/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χουντ 17 (13/37 επ., 4 άσσοι, 49% υπ. – 33% άριστες), Κλάριτς 15 (13/34 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ. – 32% άριστες), Χριστοδούλου 9 (5/9 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 21 (19/45 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αργυρίου 2 (2/5 επ.) / Κονόμι (λ, 74% υπ. – 58% άριστες), Λιόλιου, Ζιώγα 4 (1/1 επ., 3 άσσοι), Κελεσίδη, ξανθοπούλου, Τοτσίδου.

ΠΑΟΚ (Μίχαλ Μάσεκ): Πολυνοπούλου 15 (7/13 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ), Καλαντάτζε 7 (3/11 επ., 4 μπλοκ), Μερτέκη 12 (10/30 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 39% υπ. – 26% άριστες), Κούμπουρα 27 (23/51 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βεργίδου 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Πότοκαρ 8 (6/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 31% άριστες) / Ξανθοπούλου (λ, 45% υπ. – 32% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 3-2 σετ: «Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι των γυναικών», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.