ΒΟΛΕΪ

Πρώτο «διπλό» για την Κηφισιά

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε η Κηφισιά, που επικράτησε με 3-0 σετ της Ελπίδας Αμπελοκήπων για την 4η αγωνιστική.

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη και την δεύτερη συνολικά στο εφετινό πρωτάθλημα σημείωσε η Κηφισιά και μάλιστα με 3-0 σετ επί της νεοφώτιστης Ελπίδας στους Αμπελοκήπους για την 4η αγωνιστική της Volley League.

Από την Κηφισιά δεν αγωνίστηκε ο Χαντ, βασικός διαγώνιος ήταν ο Βραζιλιάνος Ντε Πρα ενώ η νίκη συνδυάστηκε με την επιστροφή στη θέση του βασικού πασαδόρου του Δημήτρη Νικολάκη.

H Eλπίδα για άλλη μία φορά έκτισε διαφορές στο σκορ του 1ου σετ αλλά δεν τις αξιοποίησε καθώς στην τελική προσπάθεια αλλά και στην υποδοχή έγιναν εύκολα λάθη. Για άλλη μία φορά δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Χαριδήμου κι έτσι οι πράσινοι των Αμπελοκήπων έμειναν στον έναν βαθμό.

Στο 1ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 6-4, αλλά η Ελπίδα με σερί 6-0 πέρασε μπροστά με 10-4 και είχε τον απόλυτο έλεγχο. Η Κηφισιά επανήλθε και σταδιακά μείωσε τη διαφορά μέχρι που ισοφάρισε 13-13. Ακολούθησαν μονομαχίες και οι δύο ομάδες έφτασαν στο 20-20. Εκεί η Κηφισιά έκανε σερί 4-0, προηγήθηκε 24-20 και έκλεσε το σετ 25-22.

Από το 2ο σετ οι φιλοξενούμενοι πάτησαν καλύτερα, περιόρισαν τα λάθη τους και με 4 άσσους κατάφεραν να έχουν τον εύκολο πόντο. Από την αρχή μέχρι το τέλος του σετ η Κηφισιά είχε προβάδισμα τριών πόντων και πήρε το σετ με 25-22 για το 2-0.

Ίδια εικόνα και στο 3ο σετ με την Κηφισιά να οικοδομεί προβάδισμα 7-1. Η Ελπίδα μείωσε σε 8-10 αλλά και πάλι η Κηφισιά με καλό σερβίς έκανε νέο σερί 4-0 και ξέφυγε 14-8. Και πάλι ομως η Ελπίδα το πάλεψε. Ισοφάρισε 17-17 και έδειξε ικανή για την ανατροπή αλλά η Κηφισιά με σερί 4-0 ξέφυγε 21-17 και αργότερα με νέο σερί 4-0 πήρε και το σετ 25-18 κάνοντας το 3-0 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Ισκάς, Παρατηρητής: Κάλλης, Επόπτες: Λούμτσι, Δρανίτσας, Γραμματεία: Παπαδοπούλου.

Διακύμανση
1ο σετ: 8-6, 16-13, 20-21, 22-25
2ο σετ: 5-8, 12-16, 18-21, 22-25
3ο σετ: 2-8, 13-16, 17-21, 18-25

* Οι πόντοι του A.Σ.Ελπίς Αμπελοκήπων προήλθαν: 2 άσσοι, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ, 21 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 28 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (22-25, 22-25, 17-25) σε 52΄.

Α.Σ.ΕΛΠΙΣ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ (Σπύρος Γκολίτσης): Μανωλάκης 2 (1/6επ., 1 μπλοκ), Ποχάνης 6 (6/15επ., 64%υπ., 20%αρ.), Γκόρτσανιουκ 10 (10/19επ., 71%υπ., 29%αρ.), Καπετανίδης 12 (10/22επ., 2 άσσοι, 54%υπ., 171%αρ.), Ντιλέο 1 (1/3επ.), Ιλουόνι 7 (3/4επ., 4 μπλοκ) / Αντωνίου (λ. – 64%υπ., 20%αρ.), Σταυρίδης (λ).

Α.Ο.Π.ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Νίκος Ζαλμάς): Νικολάκης, Ντε Πρα 14 (13/23επ.), Μπάσης 6 (1/3επ., 3 μπλοκ), Σπυριούνης 9 (8/14επ., 1 μπλοκ, 32%υπ., 5%αρ.), Μπατατζίμ 12 (11/17επ., 1 άσσος, 53%υπ., 29%αρ.), Μπάιερς 3 (3/3επ.) / Κάπελας (λ. – 100%υπ., 50%αρ.), Συναδινός.