ΒΟΛΕΪ

Στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ τα κορίτσια του Ολυμπιακού στο βόλεϊ

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ, τα τα κορίτσια του Ολυμπιακού
Στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ τα κορίτσια του Ολυμπιακού στο  βόλεϊ

Με μια ονειρική εμφάνιση, τα κορίτσια του Ολυμπιακού στο βόλεϊ πέτυχαν τον μεγάλο στόχο που ήταν η πρόκριση στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ. Κάνοντας έναν… ονειρικό αγώνα χθες στου Ρέντη, επικράτησαν εύκολα με 3-0 σετ της Πφέφινγκεν και πήραν το εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης για δεύτερη σερί χρονιά!

Οι «ερυθρόλευκες» ήταν καταιγιστικές με το «καλημέρα»! Προηγήθηκαν με 10-1 στο πρώτο σετ χάρη στο σερβίς της Νιέμερ καθώς δε μπορούσαν οι παίκτριες της ελβετικής ομάδας να βγάλουν υποδοχή. Το σετ ξέφυγε για τα καλά καθώς η ομάδα της Πφέφινγκεν δε μπορούσε ούτε σερβίς να περάσει, με το σκορ να κλείνει στο απίθανο 25-4, επίδοση που δεν έχει ξαναγίνει από ελληνική ομάδα προημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης!!!

Ασφαλώς η αντίπαλη ομάδα… χειρότερα δε μπορούσε να παίξει. Ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να είναι μπροστά με 3-0 στο δεύτερο σετ, αλλά κατάφεραν να βελτιώσουν την υποδοχή τους και το μπλοκ και να μπουν στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 11-10, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Μπράνκο Κοβάσεβιτς. Εκεί η Χίππε με το σερβίς της, αλλά και την καλή άμυνα των συμπαικτριών της, ήρθε ένα σερί 4-0, δίνοντας ασφαλές προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» που το κράτησαν ως το τέλος και πήραν το δεύτερο σετ με 25-18, τελειώνοντας τη πρόκριση στα ημιτελικά. Ο Κοβάσεβιτς έκανε κάποιες αλλαγές και η ομάδα χαλάρωσε στο τρίτο σετ, όμως η νίκη ήρθε με 3-0 σετ με 15 άσους στο ματς (!) και ο κόσμος ζητούσε… επίμονα το ευρωπαϊκό από τα κορίτσια της ομάδας που στάθηκαν μπροστά τους, χειροκροτώντας τους για την υποστήριξή τους.

Αύριο ωστόσο θα μάθουν την αντίπαλό τους στο Τσάλεντζ Καπ (Ντιναμό Κράσνονταρ ή Οστράβα, με την Ντιναμό να έχει κερδίσει 3-1 το πρώτο ματς εκτός έδρας), με τους ημιτελικούς να έχουν οριστεί στις 14 και 21 Μαρτίου (πρώτο ματς στου Ρέντη). Στα ημιτελικά πέρασε χθες και η Μπούρσα που πέρυσι στον διπλό τελικό της διοργάνωσης, πήρε το τρόπαιο από τον Ολυμπιακό, κερδίζοντας με 3-0 στην έδρα της, έχοντας χάσει με 3-2 το πρώτο ματς στου Ρέντη.

Τα σετ: 25-4, 25-18, 25-20

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 15 άσους, 34 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και της Πφέφινγκεν από 1 άσο, 24 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιώτα 4, Νιέμερ 16, Πολ 7, Λαμπρούση 6, Χριστοδούλου 8, Χίππε 17 / Κονόμη (λ. 71% υπ., 50% αρ.), Κωνσταντινίδου, Νομικού.

ΠΦΕΦΙΝΓΚΕΝ: Βον Πίεκαρτζ 3, Γουόλτς 3, Μάττερ 6, Εννοκ 4, Στορκ 5, Γουάιτ 6 / Πογκάνι (λ. 59% υπ., 47% αρ.).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Στα ημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ τα κορίτσια του Ολυμπιακού στο βόλεϊ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.