ΒΟΛΕΪ

Βελτιωμένος ο ΠΑΟΚ

Νίκησε την Χάλκμπανκ με 3-2 σετ, στο τουρνουά της Πυλαίας

Δείχνοντας αρκετά σημάδια βελτίωσης στο παιχνίδι του, ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Χάλκμπανκ με 3-2 σετ, στο τρίτο πιο δύσκολο παιχνίδι του στο τουρνουά της Πυλαίας.

Ο Δικέφαλος, με οδηγό τον Τζούριτς, πήρε τα δύο πρώτα σετ, με 25-13 και 25-21, με τους Σαφράνοβιτς και Μάρκεζ να κάνουν επίσης εξαιρετικό παιχνίδι.

Με τις αλλαγές που έγιναν στη διάρκεια του φιλικού από τον Στάνκου, άρχισαν και τα λάθη. Η υποδοχή δεν δούλεψε σωστά και η Χάλκμπανκ βελτιώθηκε την ίδια ώρα, φτάνοντας στην ισοφάριση σε 2-2 σετ, οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ο ΠΑΟΚ με 15-11 πήρε τη νίκη, που ήταν η δεύτερη στα τρία ματς που έδωσε στο τουρνουά, με τον Γκορτσιάνουκ να κάνει την διαφορά στην επίθεση καθώς πήγε το σκορ στο +4 (10-6) και το κράτησε μέχρι τέλους.

Μοναδικό σημείο που ανησύχησε τον Στάνκου από το ματς, ήταν ο τραυματισμός του Μάρκεζ, ο οποίος στο τρίτο σετ τραυματίστηκε στον αστράγαλο και αποχώρησε από το παιχνίδι για προληπτικούς λόγους.

Τα σετ: 25-13, 25-21, 23-25, 21-25, 15-11

ΠΑΟΚ (Σέρτζιου Στάνκου): Μαρκέζ 10, Φιλίποβ 3, Γκόρτσανιουκ 22, Τζούριτς 25, Τακουρίδης 8, Σαφράνοβιτς 8 / Κωνσταντινίδης (λ. – 50% υπ., 22% υπ. αρ.), Εφραιμίδης Ν. 6 (λ. – 48%υπ., 13% υπ.), Γάτσης 3, Μπούτος.

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Αλμέρτο Τζιουλιάνι): Απο 5, Βέφα 3, Μπουρού 12, Χάκι 3, Σάμεντ 8, Εφε 20 / Χασάν (λ. -53% υπ.), Νίνγια (λ), Ριφάτ 5, Κεσκέ 4, Μπερκούλ.

Το τουρνουά το κέρδισε η Βοϊβοντίνα, παρά την ήττα της με 3-2 σετ από την CSM Βουκουρεστίου (26-24, 23-25, 25-23, 20-25, 14-16).