ΒΟΛΕΪ

VolleyLeague AEK-Παναθηναϊκός 3-2: Θρίαμβος με ανατροπή στο ντέρμπι

Οι «κιτρινόμαυροι» κυριάρχησαν στην επιστροφή της στη μεγάλη κατηγορία. έπειτα από τρία χρόνια!

Η ΑΕΚ νίκησε τον Παναθηναϊκό στο μεγάλο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής στη Volley League. Ο «δικέφαλος» έκανε την ανατροπή από 1-2 και πήρε την νίκη με 3-2 σετ, στο γυμναστήριο του Μετς, στην επιστροφή της στην μεγάλη κατηγορία έπειτα από τρία χρόνια!

Για να φτάσει στην νίκη χρειάστηκε έναν εξαιρετικό Μάκη Κανέλλο, τις έξυπνες κινήσεις του Νίκου Νεόφυτου από τον πάγκο, αλλά και τρία συνεχόμενα λάθη των «πρασίνων» στο τέλος του πέμπτου σετ.

Στο πρώτο σετ οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 5-1. Κράτησαν την διαφορά αυτή κυρίως με το εξαιρετικό χθες μπλοκ που είχαν (πέντε κερδισμένοι πόντοι στο πρώτο σετ από το μπλοκ) και πήραν το προβάδισμα με 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο έγινε εκπληκτικό παιχνίδι. Εξαιρετικές άμυνες και από τις δύο πλευρές, με την ΑΕΚ να προηγείται με 7-3 πιέζοντας αρκετά στην υποδοχή, τον Παναθηναϊκό να προσπερνά με 11-10 και τον «δικέφαλο» να ξεφεύγει με 21-18 σε μπλοκ του Κανέλλου.

Με δύο κερδισμένες επιθέσεις του πρώην «πράσινου» Ηλία Λάππα, έφτασε στην ισοφάριση στα σετ. Ο Παναθηναϊκός ανέκτησε το προβάδισμα με 2-1 στα σετ, καθώς στο τρίτο του παιχνιδιού, μετά από τα καλά σερβίς του Ράπτη και τα μπλοκ των «πρασίνων», ξέφυγαν με 18-23, όταν το σκορ ήταν στον πόντο (18-19).

Στο τέταρτο ο Μάκης Κανέλλος το πήρε πάνω του… Με κερδισμένους πόντους σε μπλοκ και επίθεση, έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στην ΑΕΚ τρεις φορές (τελευταία στο 17-14) και έφερε το 2-2 και το ματς στο τάι μπρέικ, ακριβώς όπως και στο Λιγκ Καπ. Οι γηπεδούχοι στα σερβίς τους είχαν βάλει… σημάδι τον νεαρό Ράπτη που έκανε εξαιρετικό ματς επιθετικά, αλλά τον κούρασαν βάζοντάς του δύσκολα στην υποδοχή.

Εκεί οι «πράσινοι» πήραν προβάδισμα πρώτη φορά με δύο πόντους στο 8-6 χάρη σε δύο λάθη στην επίθεση της ΑΕΚ. Στο σερβίς οι παίκτες του «δικεφάλου» συνέχισαν να σημαδεύουν τον Ράπτη στην υποδοχή και ισοφάρισαν σε 8-8. Ο Πελεκούδας όμως με μπλοκ προσωπικό, έφερε ξανά στο +2 το «τριφύλλι» (10-12). Ο Κανέλος που έκανε απίθανο ματς, με δικό του μπλοκ ισοφάρισε πάλι σε 12-12. Οι «πράσινοι» έκαναν όμως τρία λάθη σε σερβίς, με διπλή μπαλιά και πάτημα γραμμής από τον Γιορντάνοφ και ο «δικέφαλος» πήρε την νίκη.

Τα σετ: 18-25, 25-22, 19-25, 25-19, 15-13

Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσους, 50 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού από 6 άσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 3, Δρογκάρης 1, Στοΐλοβιτς 13, Κανέλλος 15, Τζιουμάκας 2, Μότα 9 / Γκάρας (λ. 56%υπ., 30%αρ.), Λιόκα 1, Κουλοχέρης 2, Παπαδόπουλος 16, Μαυραγάνης 3, Λάππας 5.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Γιάκομπσεν 1, Γιορντάνοφ 16, Ανδρεόπουλος 8, Πανταλέων 13, Ράπτης 22, Πελεκούδας 10 / Ζήσης (λ. 74%υπ., 26%αρ.), Γαλλιώτος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «VolleyLeague AEK-Παναθηναϊκός 3-2: Θρίαμβος με ανατροπή στο ντέρμπι», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.