Παναθηναϊκός- Άρης 94-72: Βομβαρδισμοί με Μπρέι!

Ο Τι Τζέι Μπρέι στο ντεμπούτο του στον Παναθηναϊκό πέτυχε 25 πόντους με 8/14 τρίποντα και οι «πράσινοι» επικράτησαν άνετα 94-72 του Άρη.

Συντάκτης: Νίκος Μπουρλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Μπρέι έκλεψε την παράσταση ενώ έκανε ντεμπούτο και ο Λευτέρης Μαντζούκας. Οι «πράσινοι» είχαν 20/43 τρίποντα και με τον Νέντοβιτς εκτός (όπως και ο Σαντ Ρος).  Απουσίες είχε και ο Άρης (Ντραγκίσεβιτς και Μιλόσεβιτς ενώ δεν αγωνίστηκε ο Σλαφτσάκης. Διάστρεμμα ο Παπαπέτρου που χάνει το ματς με Μπαρτσελόνα. Πρώτες εντυπώσεις από την ομάδα για τον Μάριο Χεζόνια που παρακολούθησε τον αγώνα.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Ο Άρης έδωσε τα σουτ, οι «πράσινοι» τα πήραν… Είναι και καλύτερη ομάδα κι όταν μπήκαν τα σουτ… ήρθε και η διαφορά.

Η ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ:  Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο μέρος και πίεσε τον Παναθηναϊκό. Οι φιλοξενούμενοι ρίσκαραν τα μακρινά σουτ των «πράσινων» και παράλληλα επέβαλαν το ρυθμό τους. Η πρώτη περίοδος τελείωσε 19-19 και ο Άρης ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου (36-34). Εκεί οι «πράσινοι» πάτησαν το γκάζι, έκλεισαν το ημίχρονο στο 43-34. Λίγο αργότερα το σερί μεγάλωσε (48-34) και στο  24’ με πρωταγωνιστές τους Μπέντιλ και Μπρέι. Οι γηπεδούχοι είχαν βρει ρυθμό έξω από τα 6,75μ. και είχαν 12/26 όταν ξέφυγαν 59-39. Ο Μπρέι συνέχισε το ρεπορτάζ στο 33’ με το 7ο τρίποντο του όταν ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 78-53. Πλέον οι παίκτες του Παναθηναϊκού σούταραν με περισσότερη αυτοπεποίθηση και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Τα 20/43 τρίποντα του Παναθηναϊκού

Ο MVP: Ο Τι Τζέι Μπρέι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 43-34, 70-48, 94-72

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κάτας): Μπρέι 25, Παπαγιάννης 8, Μποχωρίδης 11, Παπαπέτρου, Μπέντιλ 13, Μακ 12, Όγκαστ 7, Κασελάκης 3, Καλαϊτζάκης 6, Γουάιτ 3, Μήτογλου 3, Μαντζούκας 3

ΑΡΗΣ (Καμπερίδης): Φλιώνης, Χαριτόπουλος 4, Κουζέλογλου 16, Τσάλμερς 12, Ντεκόζι 4, Σταμάτης 8, Σιδηροηλίας 6, Πετανίδης 2, Καλαϊτζίδης, Γεωργάκης 6, Λιτλ 14