Παναθηναϊκός – Ρέθυμνο 88-64: Επέστρεψε «ζεστός» ο Λοτζέσκι

Με 6/6 δίποντα και 16 πόντους, ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, στην άνετη νίκη επί του Ρεθύμνου με 88-64

Η απόδοση του Ματ Λοτζέσκι, στην επιστροφή του μετά τη θλάση στη γάμπα, ήταν το πιο σημαντικό σημείο στην επικράτηση του Παναθηναϊκού, επί του Ρεθύμνου με 88-64 στο ΟΑΚΑ.

Ο Λοτζέσκι ήταν αλάνθαστος στα δίποντα (6/6), έχοντας συνολικά 16 πόντους, με τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει το 4-0 στις νίκες, σε αντίθετη πορεία το Ρέθυμνο, που δεν έχει νίκη.

Ο Τσάβι Πασκουάλ αποφάσισε να ξεκουράσει τους  Κιθ Λάνγκφορντ και Θανάση Αντετοκούνμπο, καθώς ακολουθεί το ματς με τη Μπουντούτσνοστ στην Ποντγκόριτσα.

Οι πρωταθλητές είχαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στην άνετη επικράτηση επί του Ρεθύμνου.

Με οδηγούς τους Λεκάβιτσιους και Λοτζέσκι και με επιμέρους σκορ 7-4, ο Παναθηναϊκό έφτασε για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (28-18) και με καλάθι του Παπαπέτρου έφτασαν σε διπλάσιο σκορ (37-18) στο 16’.

Η εικόνα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 46-28.

Το Ρέθυμνο μπήκε πιο συγκεντρωμένο στην τρίτη περίοδο και με σερί 11-5, μείωσε σε 51-39 και με τρίποντο του Μπρέισι Ντέιβις, έφεραν την απόσταση στους 10π. με 58-48.

Σε εκείνο το σημείο και μετά το τάιμ άουτ του Τσάβι Πασκουάλ, οι «πράσινοι»… επέστρεψαν στο παρκέ και με σερί 9-0 εκτόξευσαν πάλι τη διαφορά στο +19 (67-48).

Στην τέταρτη περίοδο, με κάρφωμα του Λάσμε  το σκορ έφθασε στο +25 (79-54) και στο +38 (87-57) με καλάθι του Καλαϊτζάκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 46-28, 67-48, 88-64.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ): Παπαγιάννης 7 (7 ριμπάουντ), Λοτζέσκι 16 (6/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Παπαπέτρου 13 (1), Καλάθης 5 (1), Μήτογλου 1, Γκιστ 4, Παππάς 8, Καλαϊτζάκης 7 (1), Βουγιούκας 4, Λάσμε 10 (1), Λεκαβίτσιους 8, Τόμας 5

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Μυκονιάτης): Γλυνιαδάκης 2, Μπαρτ 13 (2), Ραζής 6, Ντάνιελς 5 (1), Μπρέισι-Ντέιβις 8 (2), Οικονομόπουλος 3 (1), Σιγκούνας 9 (2), Καλογιαννίδης 6 (2), Κλάντον 6 (8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουρέπης 2, Γκάιτον 4