ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Έχασε και από την Φινλανδία η εθνική εφήβων

Έμεινε στην 14η θέση στο Ευρωμπάσκετ μετά το 85-89 από τους Φινλανδούς

Να ξεχάσει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα αυτό το Ευρωμπάσκετ, θα θέλει η εθνική εφήβων (U18) στο μπάσκετ, καθώς το ολοκλήρωσε με μια ακόμη ήττα (από την Φινλανδία) και την 14η θέση στην γενική κατάταξη.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε και από τους Φινλανδούς με 89-85 και το μόνο θετικό ουσιαστικά από αυτή την διοργάνωση, είναι πως απέφυγε τον υποβιβασμό, μόνο και μόνο επειδή θα διοργανώσει του χρόνου τον θεσμό.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ από την αρχή του αγώνα, με την πρώτη περίοδο να βρίσκει την ελληνική ομάδα μπροστά με 22-21. Η διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο έφτασε ως το +5 (30-25), αλλά η εθνική δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ σε κανένα σημείο. Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα των εφήβων να προηγείται με 37-34, αλλά στο τρίτο δεκάλεπτο, άρχισε ο… βομβαρδισμός τριπόντων από τους αντιπάλους.

Πριν καλά καλά καταλάβουν τι συμβαίνει, οι διεθνείς μας βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 51-41 και έκλεισαν την περίοδο στο -11 (49-60).

Στην τελευταία περίοδο η εθνική ομάδα προσπάθησε να αντιδράσει και το έκανε, καθώς άρχισε το δεκάλεπτο με ένα σερί 11-0 και ισοφάρισε σε 60-60. Αν και είχε την ψυχολογία με το μέρος της, δεν κατάφερε να περάσει μπροστά και με ένα νέο σερί οι Φινλανδοί, βρέθηκαν στο +9 (63-72). Τα τρίποντα των Γάργαλη και του Ρογκαβόπουλου έφεραν το ματς τελικά στην παράταση (75-75 κανονική περίοδος), με τους αντιπάλους μας να είναι πιο ψύχραιμοι εκεί ωστόσο και ένα τρίποντο του Ταχβάινεν, να κάνει ουσιαστικά την διαφορά στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 34-37, 60-49, 75-75, (παρ.89-85)

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Λοχικόσκι): Εξαούκια, Γκράνλουντ 20 (2), Γιάντουνεν 22 (16 ριμπάουντ), Σαχάντιλα 2, Ταχβάινεν 35 (8), Αμζίλ 4, Ραουτασάλο, Στόργκαρντ 3 (1), Ταϊνάνο 3, Τίμονεν

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Γάργαλης 17 (2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Κουρτίδης 6, Ρογκαβόπουλος 33 (5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σανδραμάνης 18 (6), Τσιρογιάννης 2, Αρσενόπουλος 3 (1), Χατζηδάκης 4, Καματερός, Καράμπελας 2, Τσουμάνης, Βουλγαρόπουλος.