EUROLEAGUE

ΤΣΣΚΑ – Μπαρτσελόνα 80-82: Να μην τέλειωνε ποτέ!

H Μπαρτσελόνα ήταν η μεγάλη νικήτρια στη ματσάρα της Μόσχας απέναντι στην ΤΣΣΚΑ (80-82), έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νίκολα Μίροτιτς.

Μπαρτσελόνα
Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Οι Καταλανοί ξεκίνησαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι (7-0), δίχως όμως να αργήσει να έρθει η απάντηση. Μάλιστα, έφτασαν να προηγούνται ακόμη και με 8 πόντους (10-18), αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη αντέδρασε και μείωσε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου σε 18-15.

Με τον Κώστα Κουφό να ρίχνεται στη μάχη και να βάζει το λιθαράκι του, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έτρεξε σερί  14-0 και προηγήθηκε με 22-18 πριν τη συμπλήρωση δύο λεπτών στη δεύτερη περίοδο. Με τον Νίκολα Μίροτιτς να.. προειδοποιεί δύο φορές από την περιφέρεια, διαμορφώθηκε το 40-37 του ημιχρόνου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Zενίτ – Μπάγερν 68-77: Στους Βαυαρούς η μάχη των ουραγών

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι, με το προβάδισμα να αλλάζει μεριά αρκετές φορές. Μάλιστα, οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα εύστοχες, πετυχαίνοντας συνολικά 46 πόντους (60-63), με τον Νικίτα Κουρμπάνοφ να δίνει τη λύση με δύο σερί περιφερειακά σουτ στο φινάλε.

Τα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν συναρπαστικά.. Ο Χίλιαρντ μείωσε στον πόντο (77-78) 42” πριν τη λήξη και ο Μάικ Τζέιμς έκανε ένα καταδικαστικό λάθος, με τους Ντιλέινι και Ντέιβις να του κλέβουν τη μπάλα, κερδίζοντας φάουλ.

Ο δεύτερος πέτυχε 2/2 βολές για το 77-80, με τον Τζέιμς πάντως να παίρνει το αίμα του πίσω με τρίποντο για την ισοφάριση 5” πριν το τέλος.

Ωστόσο, ο Μίροτιτς δεν είχε πει την τελευταία λέξη, καθώς πέτυχε ένα πολύ δύσκολο σουτ εκτός ισορροπίας 4 δέκατα πριν το τέλος και χάρισε τη νίκη στους «μπλαουγκράνα» με 80-82!

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 40-37, 60-63, 80-82

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Δ. Ιτούδης): Μπολομπόι 6 (1/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Τζέιμς 12 (2/5 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 5 λάθη), Στρέλνιεκς 2, Φόγκτμαν, Χάκετ 17 (3/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Σαντ-Ρος (0/5 σουτ), Κουφός 6 (6 ριμπάουντ), Χίλιαρντ 14 (2), Κουρμπάνοφ 11 (3/5 τρίποντα), Χάινς 10 (4/4 δίποντα, 2/2 βολές), Μπέικερ 2.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Σ. Πέσιτς):  Ντέιβις 16 (1/6 δίποντα, 4/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Ρίμπας, Χάνγκα 5 (1/5 τρίποντα), Οριόλα 3 (1), Αμπρίνες, Χίγκινς 17 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 7/8 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ντιλέινι 6 (1), Κούριτς 7 (1), Κλαβέρ 3 (1), Μίροτιτς 23 (4/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Τόμιτς 2 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ).