ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Ολυμπιακός- Χίμκι 82-75: «Αντίο» με νίκη

Ο Ολυμπιακός αποχαιρέτησε την Euroleague και τη σεζόν με νίκη (82-75) στο ΣΕΦ επί της ουραγού Χίμκι που παρατάχτηκε με 9 παίκτες και χωρίς σέντερ!

Έτσι ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τη σεζόν με ρεκόρ 16-18, έμεινε μακριά από το στόχο των πλέι οφ και πλέον κάνει τα πλάνα του για τη νέα αγωνιστική περίοδο. Τρομερός ο Βεζένκοφ για ακόμα έναν αγώνα με 20 πόντους και ατομικό ριμπάουντ σε συνολικά (11) και αμυντικά (9) ριμπάουντ.

Αλάνθαστος ο Πρίντεζης με 14 πόντους και 5/5 σουτ αφού έπαιξε κυρίως στο «5» λόγω των σχημάτων της Χίμκι που δεν είχε σέντερ. Σε διψήφιο αριθμό πόντων Χαραλαμπόπουλος, Κουφός, Έλις και ΜακΚίσικ, πάλι στο μηδέν οι Χάρισον και Τζένκινς. Ο Σπανούλης είχε 1 πόντο και 9 ασίστ, χαμηλά και ο Σλούκας (5 πόντοι με 2/6 σουτ).

Με τον Βασίλη Σπανούλη και τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο στην πεντάδα ο Ολυμπιακός απέναντι στους εννέα παίκτες της καταταλαιπωρημένης Χίμκι. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν με 13-8 στο 3’ αλλά ο Ολυμπιακός με σερί 11-0 ξέφυγε 19-13 στο 6’.

Σ’ έναν αγώνα που έμοιαζε περισσότερο με προπόνηση και για τις δύο ομάδες, οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 24-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και 29-18 στο 12΄.  Απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε… κανέναν σέντερ στο ρόστερ της στο ΣΕΦ,  οι Πειραιώτες είχαν πρόβλημα καθώς οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 16-4 (και άνοδο του ΜακΚόλουμ) πέρασαν μπροστά με 38-35 στο 18’.

Ο Ολυμπιακός πέρασε τη μπάλα κοντά στο καλάθι εκμεταλλευόμενος την υπεροχή του Κώστα Κουφού σε ύψος κι έκλεισε το ημίχρονο υπέρ του 42-41.

Οι Πειραιώτες ξέφυγαν με 49-41 στις αρχές του δευτέρου μέρους αλλά η Χίμκι αμέσως μάζεψε τη διαφορά. Τα περίεργα ημίψηλα σχήματα των Ρώσων που μείωσαν σε 52-50 στο 26’ και 54-53 λίγο αργότερα. Τελικά ο Ολυμπιακός κατάφερε να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με καλή διαφορά (63-55).

Με τον Πρίντεζη σέντερ ο Ολυμπιακός είχε καλύτερη προσαρμογή στον αγώνα και ξέφυγε με 69-58 αλλά οι παίκτες της Χίμκι ευστοχούσαν στα περιφερειακά σουτ. Όμως ο τρομερός Βεζένκοφ και ο αλάνθαστος Πρίντεζης άνοιξαν και πάλι τη διαφορά για τους «ερυθρόλευκους» (79-66).

Οι Ρώσοι συνέχισαν να βάζουν τρίποντα (είχαν 14/24 όταν ο Βορόνοφ μείωσε σε 79-71 με 2 λεπτά για το τέλος) αλλά δε μπορούσε να αλλάξει τίποτα. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα κι έφτασε στη 16η νίκη του.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός- Χίμκι 82-75: «Αντίο» με νίκη», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College