ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ

Προμηθέας – Μπεσίκτας 80-72: Αήττητος και ασταμάτητος!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά ξεπέρασε και το εμπόδιο των Τούρκων

Τρελαίνει κόσμο ο Προμηθέας Πάτρας, καθώς επικράτησε με 80-72 της Μπεσίκτας και έφτασε στο 4/4 στο Basketball Champions League.

Οι Πατρινοί έγιναν η πρώτη ελληνική ομάδα που νικά τη Μπεσίκτας στη διοργάνωση, καθώς οι Τούρκοι είχαν 4/4 πριν το ματς. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Μάκη Γιατρά οι Γκίκας και Μπράουν που οδήγησαν την ομάδα τους σε μία ακόμα εντυπωσιακή νίκη.

Ο Προμηθέας στάθηκε άτυχος στην αρχή του αγώνα, αφού ο Έλις γύρισε τον αστράγαλο του και αναγκάστηκε να βγει εκτός. Οι Τούρκοι το εκμεταλλεύτηκαν και βρέθηκαν στον πόντο (16-15 στο 7’), αλλά σύο σερί τρίποντα από Κασελάκη και Χολ έκαναν το 22-18 στο 9’. To ημίχρονο έκλεισε στο 34-32 με το καλάθι του Μπούβα.

Στο τρίτο 10λεπτο, ο Μπράουν με εκπληκτικό κάρφωμα έκανε το 39-33 στο 21’, ο Γκεγίκ ισοφάρισε σε 46-46 στο 27’, με τον Πρέσι να δίνει προβάδισμα στους Τούρκους με 1/2 βολές στο 28’. Ο Μπράουν έκανε το 53-50 1 λεπτό πριν το τέλος και επανέφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Μάλιστα, με τρίποντο έκανε το 66-61 στο 35′, με τον Μπούβα να μειώνει σε 69-66 στο 36′. Ο Γκίκας με 8 πόντους σε 2 λεπτά έγραψε το 74-68, ο Μπένζινγκ μείωσε σε 74-70, αλλά ο Ριτς έκανε το 78-72 στα 25 δευτερόλεπτα, με τον Σαλούστρο να κλειδώνει τη νίκη στο φινάλε.

Tα δεκάλεπτα: 22-20, 34-32, 53-52, 80-72

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μάκης Γιατράς): Μπράουν 18 (2), Χολ 13 (1), Κασελάκης 5 (1), Σαλούστρος 7 (1τρ., 9 ριμπ.), Τσαϊρέλης 4, Έλις 6, Γκίκας 17 (3), Κατσίβελης, Μέιερ 10, Παρκς.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Μπέντσινγκ 7 (1), Μπούβα 18, Πρέσι 6 (1), Ριτς 12 (2), Σιπαχί 2, Αλεξάντερ 12 (1), Γκεγίκ 8, Γκίμπσον 3 (1), Βεϊσέλογλου 2, Γιλντιζλί 2.

Λέφσκι – Άρης 77-66: «Σφαλιάρα» στη Βουλγαρία

Ντιζόν – ΑΕΚ 80-90: Μεγάλη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο με air Hunter

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Προμηθέας – Μπεσίκτας 80-72: Αήττητος και ασταμάτητος!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.