ΝΙΚΟΣ ΜΠΟΥΡΛΑΚΗΣ

Ολυμπιακός: Τα τρία ξεσπάσματα που έδωσαν το πρωτάθλημα

Η εντυπωσιακή υπεροχή του πρωταθλητή Ολυμπιακού απέναντι στον Παναθηναϊκό απεικονίζεται στις «εκρήξεις» του σε κάθε έναν από τους τρεις αγώνες. Γράφει ο Νίκος Μπουρλάκης

Ο Ολυμπιακός είναι πια πρωταθλητής, κάτι αναμενόμενο για να είμαστε ειλικρινείς αφού ήταν το μεγάλο φαβορί και το πιστοποίησε.

Με το 3-0 ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του απέναντι στον Παναθηναϊκό, πολύ δε περισσότερο από τη στιγμή κατά την οποία, αν κάνουμε ένα flash back στους τρεις αγώνες θα διαπιστώσουμε ότι χρειάστηκε απλώς τρεις «εκρήξεις» για να φτάσει στον τίτλο.

Τι θέλουμε να σας πούμε; Ότι στο συνολικό χρόνο των 120 αγωνιστικών λεπτών που διήρκησαν οι τρεις αναμετρήσεις, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε 21’40’’ (συνολικά) για να εδραιώσει την κυριαρχία του και να φτάσει στον τίτλο. Προσέξτε τι εννοούμε και θα καταλάβετε πόσο σημαντικά είναι τα στοιχεία.

Στον πρώτο αγώνα ο Ολυμπιακός έτρεξε επιμέρους σκορ 23-4 στο πρώτο δεκάλεπτο. Είναι ξεκάθαρο (όσοι θυμούνται τον αγώνα) ότι απ’ εκείνο το σημείο και μετά δεν κινδύνευσε καθόλου κι έφτασε άνετα (74-61) στη νίκη και στο 1-0.

Στον δεύτερο αγώνα οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν στο -14 στο τέλος του ημιχρόνου και στο 35-48 με 9’09’’ να απομένουν για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Μέσα σε 4’50’’, ο Ολυμπιακός έτρεξε σερί 20-0 και πέρασε μπροστά με 55-48. Από τότε δεν κοίταξε ποτέ πίσω του κι έφτασε στη νίκη (78-72) και στο 2-0.

Στον τρίτο αγώνα, οι Πειραιώτες έκαναν το ξέσπασμά τους στη δεύτερη περίοδο κι έβαλαν τέλος στην υπόθεση- νίκη και κατ’ επέκταση «τίτλος». Με 7’21’’ για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν πίσω στο σκορ (32-35). Μέσα στα επόμενα 6’50’’ έκαναν επιμέρους σκορ 23-3, ξέφυγαν 55-38 με 31’’ για την ανάπαυλα και μπήκε «σφραγίδα» νίκης.

Αν «ενώσουμε» αυτά τα τρία διαστήματα τότε θα διαπιστώσουμε κάτι εντυπωσιακό: Σε 21’40’’ αγωνιστικά λεπτά στους τρεις αγώνες, ο Ολυμπιακός έκανε επιμέρους σκορ 66-7 απέναντι στον Παναθηναϊκό! Ένα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟ δίχως άλλο +59 σε διάστημα περίπου ημιχρόνου!

Εκεί «καθάρισε» και τους αγώνες. Στο υπόλοιπο διάστημα άλλωστε (δηλαδή στα υπόλοιπα 99’20’’ των τριών αναμετρήσεων) ο Παναθηναϊκός ήταν στο +21 (επιμέρους σκορ 200-179).

Αυτό το επιμέρους 66-7 σε 21’40’’ δείχνει πάρα πολλά.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός: Τα τρία ξεσπάσματα που έδωσαν το πρωτάθλημα», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College