ENGINE POWER

F1: 5 Νικητές και 5 Χαμένοι στο Grand Prix Ισπανίας- βαθμολογία

Formula one: Νικητές και χαμένοι του Grand Prix Ισπανίας οι οδηγοί και ομάδες που ξεχώρισαν και αντίστοιχα που απογοήτευσαν. Η βαθμολογία κατασκευαστών και οδηγών

Ο Max Verstappen συνέχισε την αδυσώπητη πορεία του προς ένα τρίτο διαδοχικό παγκόσμιο πρωτάθλημα με μια επιβλητική κίνηση προς τη νίκη στο Grand Prix Ισπανίας στο Circuit de Barcelona-Catalunya, αλλά δεν ήταν τόσο ευχάριστη μέρα για ορισμένους από τους αντιπάλους του στον ισπανικό ήλιο. Εδώ είναι οι επιλογές μας για την έκδοση Winners and Losers αυτής της εβδομάδας…

Νικητής: Max Verstappen στο Grand Prix Ισπανίας

Μόλις ο Verstappen απέκρουσε τον Carlos Sainz στην αρχή, ο οδηγός της Red Bull σπάνια έπρεπε να κοιτάξει στους καθρέφτες του καθώς μετέτρεψε την pole σε πέμπτη νίκη σε επτά αγώνες – και πρόσθεσε τον ταχύτερο γύρο στην εκκίνηση, παρά το γεγονός ότι η ομάδα του τον προειδοποίησε να το κάνει. γιατί του είχε δοθεί η ασπρόμαυρη σημαία για τα όρια πίστας. Αυτή ήταν η 40η νίκη του Verstappen, επτά χρόνια μετά την πρώτη του, που παρεμπιπτόντως ήταν ο πρώτος του αγώνας για τη Red Bull και επίσης στην Ισπανία. Ο Ολλανδός – που έχει τερματίσει στους δύο πρώτους σε κάθε αγώνα μέχρι στιγμής αυτή τη σεζόν και τερμάτισε 26 συνεχόμενα Grand Prix – έχει τώρα ένα εντυπωσιακό προβάδισμα 53 πόντων στο πρωτάθλημα, το οποίο είναι περισσότερες από δύο νίκες και δύο μπόνους ταχύτερου γύρου.

Loser: Charles Leclerc

Αυτό ήταν ένα Σαββατοκύριακο που έπρεπε να ξεχαστεί για τον Charles Leclerc, τον Μονεγάσκο που προκρίθηκε στον αγώνα της Κυριακής μια οδυνηρά χαμηλή 19η θέση – μόλις ένα χρόνο αφότου είχε ξεκινήσει την ίδια διοργάνωση στην pole. Η Ferrari έκανε αλλαγές στη διάρκεια της νύχτας, πράγμα που σήμαινε ότι έπρεπε να ξεκινήσει από το pit lane, αλλά, ενώ ο ρυθμός του φαινόταν εντάξει στο τελευταίο stint, ήταν απογοητευτικός για το υπόλοιπο του αγώνα και αυτό τον άφησε εκτός μάχης. Τερμάτισε 11ος για το τρίτο του μη σκορ σε επτά αγώνες αυτή τη σεζόν και υστερεί από τον Verstappen στο πρωτάθλημα με τεράστιους 128 βαθμούς.

Νικητές: Mercedes

Το αφεντικό της Mercedes, Toto Wolff, εκτιμά ότι οι δροσερές και συνεπείς συνθήκες βοήθησαν την ομάδα να πάρει το μονοθέσιο στο σωστό παράθυρο, καθώς εξασφάλισε το πρώτο διπλό βάθρο της σεζόν με μια ολοκληρωμένη εμφάνιση με ένα πολύ ανανεωμένο αυτοκίνητο. Ο Lewis Hamilton ήταν ένας εντυπωσιακός δεύτερος – τα τελευταία επτά του βάθρα ήταν για τη δεύτερη θέση – και είναι η 11η φορά που βρίσκεται στο βήμα στη Βαρκελώνη. Ο Τζορτζ Ράσελ έκοψε το δρόμο του από την 12η θέση για να εξασφαλίσει ένα απίθανο πρώτο βάθρο για το 2023. Μαζί βοήθησαν να περάσει η Mercedes πάνω από την Aston Martin στη δεύτερη θέση στο πρωτάθλημα κατασκευαστών.

2023-Spain-Russell-Hamilton-race-winner-max-verstappen-redbull-nikites-chamenoi-grand-prix-ispanias-f1-formula-one-gp-spain

Grand Prix Ισπανίας  Ηττημένος: Γιούκι Τσουνόντα

Για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα, ο Yuki Tsunoda είδε μερικούς πόντους να γλιστρούν μέσα από τα δάχτυλά του. Ο Ιάπωνας δρομέας πάλεψε στην πρώτη 10άδα με μια σειρά από εντυπωσιακές προσπεράσεις. Αλλά ο οδηγός του AlphaTauri καταδικάστηκε σε ποινή πέντε δευτερολέπτων επειδή ανάγκασε τον Zhou Guanyu να βγει από την πίστα όταν αγωνίστηκαν για το P9 που κατευθύνθηκε στη στροφή 1 – και αυτό τον έπεσε στη 12η θέση στη σημαία.

Νικητής: Lance Stroll

Ο Λανς Στρολ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ένα εκτός Σαββατοκύριακου για τον συμπαίκτη του στην Aston Martin, Φερνάντο Αλόνσο, για να πάρει την έκτη θέση. Ο Καναδός ξεπέρασε τον Alonso για πρώτη φορά αυτή τη σεζόν πριν τερματίσει τη διαδρομή του σε δύο αγώνες εκτός βαθμών. Μπορούσε να χαλαρώσει στα τελικά στάδια, καθώς ο Alonso είπε στην ομάδα του στο ραδιόφωνο ότι δεν θα επιτεθεί στον συμπαίκτη του, αφού άνοιξε από τη 10η στην έβδομη θέση μετά από μια καθυστερημένη στάση.

Ηττημένος: Σέρχιο Πέρεθ

Η απογοητευτική πορεία του Sergio Perez συνεχίστηκε καθώς έπεσε περαιτέρω πίσω από τον Verstappen στην κούρσα του τίτλου με μια αδύναμη απόδοση σε όλους τους αγώνες το Σαββατοκύριακο. Αποκλείστηκε στο Q2, μετά το προβληματικό του Σαββατοκύριακο στο Μονακό, και μετά δυσκολεύτηκε να σημειώσει πρόοδο αρκετά γρήγορα στον αγώνα για να τερματίσει τέταρτος.

Grand Prix Ισπανίας  Νικητής: Zhou Guanyu

Ο Zhou Guanyu ακολούθησε την καλύτερη επίδοσή του στις κατατακτήριες από τον δεύτερο γύρο στη Τζέντα με μια δυναμική κίνηση το απόγευμα της Κυριακής στη Βαρκελώνη για να εξασφαλίσει τον δεύτερο τερματισμό βαθμών της σεζόν. Το ένατο ισοφάρισε το καλύτερο του αποτέλεσμα για το 2023 (σημείωσε στην Αυστραλία) και αυτό έφερε την ομάδα του στην Alfa Romeo στα σημεία με τον Haas στον αγώνα για την έβδομη θέση στο πρωτάθλημα κατασκευαστών.

Ηττημένος: Φερνάντο Αλόνσο

Το έβδομο δεν ήταν κακό αποτέλεσμα για τον Αλόνσο το 2022 – αλλά ο πήχης έχει ανέβει σημαντικά για αυτόν αυτή τη σεζόν – έχοντας σημειώσει πέντε βάθρα στους πρώτους έξι αγώνες. Αλλά ο Ισπανός διπλός παγκόσμιος πρωταθλητής δεν μπόρεσε να επινοήσει κάποια μαγεία για τους λατρευτούς οπαδούς του, κάνοντας πρώτα ένα λάθος στην πρόκριση που τον άφησε στο P8 – το χειρότερο ξεκίνημα της χρονιάς. Στον αγώνα, η Aston Martin δεν φαινόταν ιδιαίτερα γρήγορη ούτε στο μαλακό ούτε στο σκληρό και, ως αποτέλεσμα, η ανάκαμψη στο βάθρο δεν ήταν ποτέ ρεαλιστικά στα χαρτιά.

Νικητές: Alpine

Οι Alpine συνέχισαν την πρόσφατη ανάκαμψη στη φόρμα τους με ένα τρίτο διαδοχικό τερματισμό με διπλούς πόντους, καθώς ο Esteban Ocon κατέλαβε την όγδοη – την τρίτη συνεχόμενη θέση του στο top-10 – και ο Pierre Gasly τερμάτισε 10ος. Θα μπορούσε να ήταν πολύ καλύτερα, αν ο Gasly δεν είχε πάρει δύο ποινές τριών θέσεων για παρεμπόδιση των προκριματικών. Αλλά μια άλλη υγιής συγκέντρωση πόντων έχει σταθεροποιήσει την πέμπτη θέση τους στο πρωτάθλημα κατασκευαστών, φέρνοντας καλό φως ανάμεσα σε αυτές και τις πέντε τελευταίες ομάδες.

alpine-race-winner-max-verstappen-redbull-nikites-chamenoi-grand-prix-ispanias-f1-formula-one-gp-spain

Χαμένος: Λάντο Νόρις

Ο Λάντο Νόρις έδωσε μια από τις καλύτερες προκριματικές εμφανίσεις της καριέρας του στο Grand Prix Ισπανίας για να τερματίσει μια εξαιρετική τρίτη θέση. Αλλά μετά βίας πέρασε 30 δευτερόλεπτα σε αυτή τη θέση μετά το σβήσιμο των φώτων, με τον οδηγό της McLaren να κάνει τις μικρότερες επαφές με τον Hamilton καθώς το γήπεδο μάζεψε στις πρώτες στροφές. Αναγκάστηκε να βάλει pit για μια νέα μπροστινή πτέρυγα και αυτό τον έριξε στο πίσω μέρος του γηπέδου, διέξοδος. Ο Νόρις είπε μετά τον αγώνα ότι θα δυσκολευόταν να παραμείνει στους πόντους ακόμη και χωρίς αυτή την επαφή – αλλά θα ήταν διασκεδαστικό να τον έβλεπα τουλάχιστον να προσπαθεί.

Τα αποτελέσματα του Grand Prix Ισπανίας στην πίστα της Βαρκελώνης δεν άλλαξαν τη συνολική εικόνα της βαθμολογίας τόσο στο Πρωτάθλημα Οδηγών όσο και στο Πρωτάθλημα Κατασκευαστών.