MEDIA

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός – Σπάθας «Υπάρχει πέναλτι στον Τικίνιο!»

Παράβαση πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού είδε ο τηλεδιαιτητής Ηλίας Σπάθας στο 42ο λεπτό του ντέρμπι.

Την ανάλυση των φάσεων της αγωνιστικής έκανε όπως κάθε αγωνιστική ο Ηλίας Σπάθας στην εκπομπή του Mega, Super Μπάλα Live. Φυσικά το ενδιαφέρον από όλα τα ματς της 5ης ημέρας της Super League, συγκέντρωσε το ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 0-0.

Ο τηλεδιαιτητής άρχισε από τη φάση του 42ου λεπτού, ένα μαρκάρισμα του Πούγγουρα στον Τικίνιο στην περιοχή του Παναθηναϊκού, στην οποία είπε ότι υπάρχει πεναλτι και κακώς δεν δόθηκε.

«Έχουμε την πτώση ενός ποδοσφαιριστή του Τικίνιο. Θα δούμε εδώ στο ριπλέι ότι υπάρχει ένα τράβηγμα από τον ποδοσφαιριστή του Παναθηναϊκού. Βλέπουμε ξεκάθαρα ότι ο ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού έχει ντριπλάρει τον αμυνόμενο ποδοσφαιριστή, ο ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού βάζει το χέρι του, τον κρατάει, ο παίκτης ανατρέπεται. Είναι μια περίπτωση παράβασης πέναλτι και κίτρινη κάρτα για υποσχόμενη επίθεση. Ο διαιτητής δεν έδωσε κάτι, δεν έκανε χρήση VAR, πραγματικά είναι δύσκολο να το αναγνωρίσει ο διαιτητής. Θα ήταν όμως απαραίτητο να τον ειδοποιήσει ο VAR και να κάνει μια ανασκόπηση της φάσης από το ριπλέι έτσι ώστε να έχει καλύτερη εικόνα», είπε ο Σπάθας για την πιο επίμαχη φάση του Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός και τους χειρισμούς του Σλοβένου διαιτητή Σλάβκο Βίντσιτς και των βοηθών του.

Συνεχίζοντας την ανάλυσή του ο πρώην διαιτητής στάθηκε σε μια φάση του 76ου λεπτού σε μια επαφή της μπάλας με το χέρι του Σάντσες μετά από προσπάθεια του Ελ Αραμπί: «Όπως βλέπομε στο ριπλέι υπάρχει επαφή με τη μπάλα. Η μπάλα πάει στο χέρι, το χέρι σε φυσική θέση δεν υπάρχει κάποια παράβαση, πολύ σωστά ο διαιτητής άφησε το παιχνίδι να εξελιχθεί».

Εν συνεχεία είχαμε το ακυρωθέν γκολ του Ολυμπιακού για το οποίο ο Σπάθας είπε: «Είναι ξεκάθαρο από το ριπλέι ότι ο ποδοσφαιριστής χτυπάει από πίσω τον τερματοφύλακα του Παναθηναϊκού. Ένα ξεκάθαρο φάουλ, πολύ σωστά ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ και έδωσε φάουλ υπέρ του τερματοφύλακα».

Κατόπιν ο Σπάθας ανέλυσε τη φάση του 90+3′ λεπτού όταν ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι σε πτώση του Αγκιμπού από μαρκάρισμα του Σάντσες για νσ συμφωνήσει με την απόφαση του διαιτητή: «Βλέπουμε ότι δεν υπάρχει ούτε κάποιο σπρώξιμο, ούτε κάποιο μαρκάρισμα χαμηλά με τα πόδια. Δεν υπάρχει κάποια παράβαση, συμφωνούμε με την απόφασή του διαιτητή».

Ακόμη ο τηλεδιαιτητής της «Σούπερ Μπάλας» είπε οτι κακώς δεν δόθηκε κόρνερ υπέρ των Πειραιωτών στο 90+7′, αφού υπήρχε επαφή της μπάλας με παίκτη των πράσινων. Πρόσθεσε δε ότι σωστά ο Σισέ τιμωρήθηκε με κίτρινη κάρτα για έντονη διαμαρτυρία.

Σχολιάζοντας τον πειθαρχικό έλεγχο ο Ηλίας Σπάθας είπε ότι ο Σλοβένος διαιτητής διαχειρίστηκε τον αγώνα δείχνοντας λιγότερες κάρτες εξηγώντας πως «… είναι ένας τρόπος ο οποίος ένας διαιτητής μπορεί να χειριστεί έναν αγώνα, το αφήνουμε στην κρίση του».

Τέλός όσον αφορά τις καθυστερήσεις που κράτησε στο Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός και αν έπρεπε να περισσότερες, είπε: «Εκεί οι διαιτητές θα πρέπει να είναι αμείλικτοι (σ.σ. εννοεί στις καθυστερήσεις των αγώνων) και να κρατάνε όλον τον χρόνο και όλες τις καθυστερήσεις, και όποιος είναι καλύτερος πάνω σε αυτόν τον χρόνο κάτι και μπορεί να κάνει κάτι να το κάνει. Στον συγκεκριμένο αγώνα είχαμε αρκετές καθυστερήσεις από τη ρίψη καπνογόνων και την ομίχλη που δημιουργήθηκε. Σίγουρα ο διαιτητής θα έπρεπε να έχει καλή οπτική και καθαρό πεδίο έτσι ώστε να συνεχίσει τον αγώνα. Αυτό που εστιάζουμε στο τέλος είναι οτι είναι απαραίτητο από τους διαιτητές να κρατάνε όλον τον χρόνο ο οποίος χάνεται».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός – Σπάθας «Υπάρχει πέναλτι στον Τικίνιο!»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.