ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ

Εθνική Νέων: Πέτυχε τέσσερα γκολ αλλά δε νίκησε

Η Εθνική Νέων έμεινε στο ισόπαλο 4-4 με το Τατζικιστάν σε φιλικό τουρνουά στη Ρωσία

Η Εθνική Νέων πέτυχε τέσσερα γκολ στο φιλικό παιχνίδι με την αντίστοιχη του Τατζικιστάν, αλλά δεν πήρε τη νίκη κι έμεινε στην ισοπαλία με 4-4.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα του Γιάννη Γκούμα συμμετέχει σε ένα διεθνές τουρνουά στη Ρωσία και το ματς αποδείχθηκε ένα πολύ καλό τεστ.

Η Ελλάδα είχε πολύ καλή εικόνα στο επιθετικό σκέλος κι αυτό φάνηκε από το γεγονός ότι πέτυχε τέσσερα τέρματα και μάλιστα μέχρι το 66’, αλλά αμυντικά υστέρησε.

Ο Γιάννης Γκούμας χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του και σε γενικές γραμμές έβγαλε χρήσιμα συμπεράσματα.

Εθνική Νέων: Τραυματίστηκε κι έγινε αλλαγή ο Σούρδης

Πρέπει να πούμε ότι το παιχνίδι σημαδεύτηκε και από τον τραυματισμό του τερματοφύλακα Σούρδη, ο οποίος έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Συγκεκριμένα, ο 18χρονος γκολκίπερ χτύπησε στο κεφάλι και στη μύτη με αποτέλεσμα να υποστεί διάσειση και να αντικατασταθεί εσπευσμένα στο 70’.

Όσον αφορά το αγωνιστικό σκέλος, η Ελλάδα άνοιξε το σκορ στο 10’ με τον Τζίμα, με κεφαλιά έπειτα από λάθος εκτίμηση του τερματοφύλακα του Τατζικιστάν.

Στο 34’ οι αντίπαλοι ισοφάρισαν, αλλά η Εθνική Νέων πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Μιχελή στο 42’ και τον Θυμιάνη στο 44’, κλείνοντας το ημίχρονο με 3-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Τατζικιστάν μπήκε πιο δυνατά και μείωσε στο 60’ σε μία φάση που ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, αν και ο αντίπαλος χτύπησε στο κεφάλι τον τερματοφύλακα Σούρδη.

Οι αντίπαλοι μείωσαν σε 3-2, αλλά ο Τσακίρης έκανε στο 66’ το 4-2 με κοντινό πλασέ. Κάπου εκεί όμως οι διεθνείς χαλάρωσαν και το πλήρωσαν.

Στο επόμενο λεπτό, έγινε το 4-3 και στο 69’ διαμορφώθηκε το τελικό 4-4 από την πλευρά του Τατζικιστάν.

Μάλιστα στη φάση της ισοφάρισης τραυματίστηκε για δεύτερη φορά ο Σουρδής κι εν τέλει έγινε αλλαγή.

Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής Νέων είναι την Παρασκευή (7/6) με την Τουρκία.

ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΩΝ (Γιάννης Γκούμας): Σουρδής, Κάρδαρης, Κόκοβας, Μιχελής, Αθανασίου, Θυμιάνης, Βρακάς, Τσέλιος, Φέκας, Πουρνάρας, Τζήμας.

Στο δεύτερο μέρος έπαιξαν και οι Μανδάς, Αρβαντής, Γώγος, Τσακαλίδης, Βουτσάς, Τσακίρης, Φακής.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εθνική Νέων: Πέτυχε τέσσερα γκολ αλλά δε νίκησε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.