FOOTBALL LEAGUE

Αιγάλεω: Μία διδακτική ήττα με κέρδη και προβληματισμούς

Το Αιγάλεω ηττήθηκε εντός έδρας με 2-0 από τον Ιάλυσο Ρόδου, αποκομίζοντας κέρδη και προβληματισμούς ενόψει της συνέχειας στη Football League.

Τα φαβορί αποδεικνύονται εντός γηπέδου και όχι στα χαρτιά και στο Αιγάλεω το αντιλήφθηκαν καλά, στην εντός έδρας ήττα από τον Ιάλυσο Ρόδου με 2-0, για τη 2η αγωνιστική της Football League.

Μετά το νικηφόρο πέρασμα στην πρεμιέρα στο Βόλο, κόντρα στη Νίκη, το πρώτο εντός έδρας ματς για το Σίτι δεν κύλησε όπως το περίμενε ο σύλλογος και ο κόσμος της ομάδας.

Το πλάνο, στο αγωνιστικό σκέλος, δεν βγήκε κυρίως στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Γιατί στο πρώτο 45λεπτο το Αιγάλεω είχε την ευκαιρία να σκοράρει σε δύο κλασικές περιπτώσεις και πιθανότατα να φτάσει στη νίκη.

Ναι μεν η εικόνα δεν ήταν η επιθυμητή και το Σίτι δεν μπήκε στο ματς ως ο «κυρίαρχος και κατακτητής», ωστόσο και ο αντίπαλος δεν έδειξε σε κανένα σημείο του ημιχρόνου ότι ήταν ικανός να βάλει σε μπελάδες τους «κυανόλευκους».

Εκ διαμέτρου αντίθετη η ατμόσφαιρα στο «Σταύρος Μαυροθαλασσίτης» στην επανάληψη. Οι ποδοσφαιριστές του Θωμά Γράφα παρουσιάστηκαν κατώτεροι του αναμενόμενου, δεν πίεσαν όσο θα έπρεπε και όσο περνούσε ο χρόνος έχασαν τον έλεγχο.

Ένα φοβερό γκολ του Παπαδόπουλου έβαλε μπροστά τον Ιάλυσο. Από εκείνο το σημείο και μετά, οι Ροδίτες έκαναν άψογη διαχείριση του αγώνα. Δεν κλείστηκαν στα καρέ τους, είχαν την κατοχή της μπάλας και πάλεψαν συνολικά ως ομάδα.

Στην κόντρα βρήκαν και το δεύτερο γκολ, παίρνοντας μία ανέλπιστη νίκη, αλλά όχι άδικη.

Ίσως το Αιγάλεω θα έπρεπε να είχε προσαρμοστεί πιο γρήγορα στις απαιτήσεις της αναμέτρησης και να μην περιμένει κάποια ατομική ενέργεια ή μια στατική φάση. Να δουλέψει περισσότερο στο επιθετικό-δημιουργικό σκέλος.

Ο Ιάλυσος απέδειξε ότι η ομαδικότητα αποτελεί κυρίαρχο στοιχείο στο ξεκίνημα της Football League μετά από έναν χρόνο απραξίας.

Τα υπόλοιπα (βλέπε ποιότητα, βάθος ρόστερ) έπονται, για όσες ομάδες βέβαια, τα διαθέτουν.

Εν κατακλείδι, το Αιγάλεω μπορεί να μάθει από τα λάθη του και να στρώσει στην πορεία.

Για τον Ιάλυσο, ο δρόμος είναι δύσβατος και θα χρειαστούν ανάλογου τύπου υπερβάσεις…

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αιγάλεω: Μία διδακτική ήττα με κέρδη και προβληματισμούς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.