ΓΕΡΜΑΝΙΑ

«Αυτοκτόνησε» η Βέρντερ, ισοπαλία έξι γκολ στο Φράιμπουργκ (vid)

Αν και ήταν καλύτερη δέχθηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις του αγώνα από τη Νυρεμβέργη κι έφυγε μόνο με το βαθμό της ισοπαλίας

Η Νυρεμβέργη στάθηκε τυχερή στο παιχνίδι με την Βέρντερ Βρέμης, αφού κατάφερε να σκοράρει στις καθυστερήσεις (1-1) και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Είχαν ευκαιρίες και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 26’ με τον Εγκεστάιν.

Παρά το καλό τους πρώτο ημίχρονο δεν κατάφεραν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα, ενώ στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης είχαν επίσης πολύ καλέ στιγμές για να σκοράρουν.

Ωστόσο δεν βρήκαν στόχο και το πλήρωσαν. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μισιτζάν σκόραρε κι έδωσε στη Νυρεμβέργη το βαθμό της ισοπαλίας. Μάλιστα ο Ολλανδός μέσος μπήκε ως αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 61’.

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ (Φλ. Κόνφελντ): Παβλένκα, Μοϊσάντερ, Γκεμπρέ Σελασιέ, Αουγκούστινσον, Βελίκοβιτς, Μπαργκφρέντε (71’ Σαχίν), Κλάασεν, Εγκεστάιν, Χάρνικ (67’ Ρασίκα), Κρούσε, Οσάκο (87’ Φριέντλ).

ΝΥΡΕΜΒΕΡΓΗ (Μ. Κέλνερ): Μπρέντλοου, Μαργκέιτερ, Βαλεντίνι, Λέιμπολντ, Μιχλ, Μπέχρενς, Πέτρακ (82’ Κνολ), Φουχς (61’ Λόβεν), Ίσχακ, Κούμπ, Ματέους Περέιρα (61’ Μισιντζάν).

Ισοπαλία με έξι γκολ στο Φράιμπουργκ

Σπουδαίο ματς στο Φράιμπουργκ, με την ομώνυμη ομάδα να προηγείται 1-0, τη Στουτγάρδη να προσπερνά με τον Μάριο Γκόμεζ, 2-1 και 3-2, αλλά τελικά η… μπίλια έκατσε στο 3-3, με τις δύο ομάδες να παίρνουν τον πρώτο του βαθμό.

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

Παρασκευή (14/9)

Ντόρτμουντ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 3-1 (36′ Ντιαλό, 72′ Βολφ, 88′ Αλκάθερ – 68′ Αλέ)

Σάββατο (15/9)

Μπάγερν – Λεβερκούζεν 3-1 (10′ Τολισό, 19′ Ρόμπεν, 89′ Ροντρίγκες – 5′ πέν. Βέντελ)

Λειψία – Ανόβερο 3-2 (9′ Πόουλσεν, 40′, 63′ Βέρνερ – 13′ Φούλκρουγκ, 65′ Αλμπορνός)

Βόλφσμπουργκ – Χέρτα 2-2 (87′ πέν. Μάλι, 90+3′ Μεχμέντι – 61′ Ντίλροσουν, 90+1′ Ντούντα)

Μάιντς – Άουγκσμπουργκ 2-1 (87′ Ούτζα, 90+3′ Μαξίμ – 82′ Γι)

Φορτούνα Ντίσελντορφ – Χόφενχαϊμ 2-1 (45′ Μοράλες, 88′ πέν. Λουκεμπάκιο – 86′ Νέλσον)

Γκλάντμπαχ – Σάλκε 2-1 (3′ Γκίντερ, 76′ Χέρμαν – 90+3′ Εμπολό)

Κυριακή (16/9)

Βέρντερ – Νυρεμβέργη 1-1 (26’ Εγκεστάιν – 92’ Μισιτζάν)

Φράιμπουργκ – Στουτγάρδη 3-3 (1’, 52’ Γκόντορφ, 81’ Βάλντσμιντ / 44΄Ινσούα, 48’, 56’ Γκόμες)