ΙΣΠΑΝΙΑ

Primera: «Διπλό» παραμονής με 10 η Λεγανές (vid)

H ομάδα του Δημήτρη Σιόβα επικράτησε 2-1 στο «Βαγιέκας»

Η Λεγανές πήρε πολύ σημαντικό «τρίποντο» στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην Primera Division το βράδυ της Δευτέρας (4/2).

Η ομάδα του Δημήτρη Σιόβα (βασικός σε ολόκληρο το ματς) επικράτησε 2-1 της Ράγιο Βαγιεκάνο, η οποία προερχόταν από 4 νίκες και 1 ισοπαλία.

Στο 4’ το σουτ του Ρέθιο κατέληξε σε κόρνερ, στο 22’ η Λεγανές απείλησε με τον Εν-Νεσίρι και στο 35’ ο Μάρτιν Μπρέθγουεϊτ άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.

Ο Τρέχο προσπάθησε να απαντήσει στο 43’ με σουτ εκτός περιοχής, ενώ στο 58’ η Ράγιο Βαγιεκάνο κέρδισε αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής του Νιόμ.

Στο 83’ ο Πίτσου Κουεγιάρ απέκρουσε την κεφαλιά του Ραούλ ντε Τομάς, αλλά στο 85’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Άλβαρο Γκαρθία.

Το μομέντουμ ανήκε στη Ράγιο Βαγιεκάνο, απόρροια και του αριθμητικού πλεονεκτήματος, όμως ένα λεπτό αργότερα ο Εν-Νεσίρι ξανάδωσε το προβάδισμα στη Λεγανές.

Τα επόμενα 10 λεπτά (μαζί με τα 6 των καθυστερήσεων) κύλησαν χωρίς φάσεις, με συνέπεια η Λεγανές να απομακρυνθεί 3 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη, δηλαδή από τη 18η Ράγιο Βαγιεκάνο.

ΡΑΓΙΟ ΒΑΓΙΕΚΑΝΟ: Ντιμιτρίεβσκι, Βελάσκες, Μπα (46’ Ντι Σάντο), Άματ, Αντβίνκουλα, Ιμπουλά, Μεδράν, Μορένο, Εμπάρμπα (68’ Πόθο), Τρέχο (72’ Άλβαρο Γκαρθία), Ντε Τομάς.

ΛΕΓΑΝΕΣ: Κουεγιάρ, Μπουστίνθα, Ομερούο, Σιόβας, Νιόμ, Όσκαρ Ροντρίγκεθ, Ρέθιο (90’ Εράσο), Βέσγκα (75’ Πέρεθ), Σίλβα, Μπρέθγουεϊτ (79’ Ρέγιες), Εν-Νεσίρι.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

Παρασκευή (1/2)

Ουέσκα – Βαγιαδολίδ 4-0 (19′ Ένρικ, 50′ Πουλίδο, 53′ Γκόμες, 77′ Αβίλα)

Σάββατο (2/2)

Λεβάντε – Χετάφε 0-0

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-1 (16′ Ογιαρθάμπαλ, 45′ Γουίλιαν Ζοσέ – 82′ Γκαρσία)

Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 2-2 (39’ πέν., 64’ Μέσι – 24’ Γκαμεϊρό, 32’ πέν. Παρέχο)

Θέλτα – Σεβίλλη 1-0  (72’ Γιοκουσλού)

Κυριακή (3/2)

Βιγιαρεάλ – Εσπανιόλ 2-2 (37’ Ιμπόρα, 65’ πέν. Καθόρλα – 75’ αυτ. Μπονέρα, 81’ Ροσάλες)

Μπέτις – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-0 (64′ πέν. Κανάλες)

Εϊμπάρ – Τζιρόνα 3-0 (37′ Πένα, 46′, 57′ πέν. Τσαρλς)

Ρεάλ Μαδρίτης – Αλαβές 3-0 (30′ Mπενζεμά, 80′ Βινίσιους, 90′ Μαριάνο)

Δευτέρα (4/2)

Ράγιο Βαγεκάνο – Λεγανές 1-2 (83′ Άλβαρο Γκαρθία – 35′ Μπρέθγουεϊτ, 85′ Εν-Νεσίρι)