Νότιγχαμ Φόρεστ – Έβερτον: Ενός λεπτού σιγή για την τραγωδία στα Τέμπη – Παρών ο Βαγγέλης Μαρινάκης

Τα θύματα της τραγωδίας των Τεμπών τίμησαν στο Νότιγχαμ Φόρεστ - Έβερτον παρόντος του Βαγγέλη Μαρινάκη.

Η Ελλάδα έχει βυθιστεί στο πένθος από την τραγωδία των Τεμπών και γεγονότα όπως αυτό δεν μπορούν να μην επηρεάσουν και εκτός συνόρων. Στο Νότιγχαμ Φόρεστ – Έβερτον για την Premier League κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή.

Πριν ξεκινήσει η κόντρα των δύο ομάδων που μάχονται για την παραμονή, οι ποδοσφαιριστές στάθηκαν στη σέντρα και το γήπεδο σιώπησε για να τιμήσει τα θύματα του σιδηροδρομικού δυστυχήματος.

Παρών και ο Βαγγέλης Μαρινάκης. Η κάμερα, μάλιστα, τον έπιασε να είναι συγκινημένος όταν στο «Σίτι Γκράουντ» κυριάρχησε η βουβαμάρα (δείτε βίντεο εδώ).

Αμέσως μετά ξέσπασαν χειροκροτήματα και ξεκίνησε το ματς. Η αναμέτρηση ήταν πολύ σημαντική και τελικά έληξε ισόπαλη 2-2. Με αυτό το αποτέλεσμα Νότιγχαμ Φόρεστ και Έβερτον παρέμειναν αρκετά χαμηλά.

Βέβαια, δεδομένου ότι τα «ζαχαρωτά» προηγήθηκαν δις, ήταν σημαντικό για τους γηπεδούχους πως τουλάχιστον δεν έχασαν. Έτσι διατηρήθηκαν στο+4 από τους αντιπάλους τους.

Ο Γκρέι με πέναλτι στο 10′ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και εννιά λεπτά μετά ο φορμαρισμένος Μπρέναν Τζόνσον ισοφάρισε. Με γκολ του Ντουκουρέ στο 29′ η Έβερτον ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ, αλλά δεν κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της ούτε αυτή τη φορά, καθώς στο 77′ ο Τζόνσον ισοφάρισε στο τελικό 2-2.

Με αυτό τον βαθμό η Νότιγχαμ Φόρεστ πηγαίνει στους 26 βαθμούς και έχει έναν λιγότερο από Κρίσταλ Πάλας και Γουλβς. Από κάτω της είναι οι Λέστερ, Γουέστ Χαμ, Λιντς και Έβερτον. Η τελευταία έπιασε στη βαθμολογία τη Λιντς, αλλά έχει χειρότερη διαφορά τερμάτων. Παραμένει, όμως, κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού από τη στιγμή που περνάει μόνο δύο ομάδες, τις Σαουθάμπτον και Μπόρνμουθ.

Οι αθλητικές ειδήσεις σήμερα

Τι θα κάνει το καλοκαίρι ο Ολυμπιακός με τον Σισέ!

Ψάχνεται ο Γαλανόπουλος να αποχωρήσει το καλοκαίρι από την ΑΕΚ;

Στο στόχαστρο πολλών ο Τζίμας – Τον θέλει ο Μέντες τον παίκτη του ΠΑΟΚ!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Νότιγχαμ Φόρεστ – Έβερτον: Ενός λεπτού σιγή για την τραγωδία στα Τέμπη – Παρών ο Βαγγέλης Μαρινάκης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.