Λαμία – Ατρόμητος 2-1: Το ανύπαρκτο πέναλτι έκρινε το ματς…

Η Λαμία πήρε τη νίκη επί του Ατρομήτου χάρη σε μία λάθος υπόδειξη του Κομίνη που είδε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Χατζηισαΐα στον Δημούτσο – Τρομερή απόκρουση του Μελίσσα στις καθυστερήσεις!

Η Λαμία, λίγες μέρες μετά την πρόκριση στο Κύπελλο, πήρε ακόμη μία νίκη, αλλά το τελικό 2-1 υπέρ το Ατρομήτου ήρθε με ένα πέναλτι, που φαίνεται ότι δεν υπάρχει καμία παράβαση.

Η φάση που έκρινε τον αγώνα έγινε στο 75’, όταν ο Δημούτσος έπεσε ουσιαστικά πάνω στο σταθερό πόδι του Χατζηισαΐα. Ο Κομίνης έδωσε την εσχάτη των ποινών και ο Μπαράλες ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Το πρώτο ημίχρονο είχε λίγα πράγματα. Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησαν να μπουν με αξιώσεις στην εστία του Μέγιερι.

Μετά το πρώτο τέταρτο, η Λαμία έγινε πιο απειλητική. Στο 18’ ο Μπαράλες έκανε ένα πολύ καλό σουτ και η μπάλα έφυγε άουτ, ενώ στο 23’ ο Πίτι έκανε τη σέντρα και ο Μπαράλες και πάλι έπιασε την κεφαλιά, αλλά αυτή τη φορά ο Μέγιερι μπλόκαρε.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν τελείως διαφορετικό και έπαιξαν φυσικά ρόλο και τα δύο γρήγορα γκολ. Ο Ατρόμητος άνοιξε το σκορ στο 47’ με τον Κουλούρη, έπειτα από γύρισμα του Ουάρντα.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε δύο λεπτά αργότερα. Φάουλ του Πίτι, κεφαλιά του Μπαράλες, ο Μέγιερι δεν μπλόκαρε, ο Μούγιακιτς έκανε λάθος προβολή κι έστρωσε στον Τομάς, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-1.

Στη συνέχεια, το παιχνίδι έγινε αρκετά δυνατό και δεν είχε καλές φάσεις. Ωστόσο από το 69’ και μετά που ο Χάβος έβαλε τους Καραμάνο και Μπερτόγλιο, η πλάστιγγα άρχισε να γέρνει προς τους γηπεδούχους. Ο Αργεντινός είχε ένα δοκάρι στο 75’, ενώ στο 76’ η Λαμία κέρδισε ένα αμφιλεγόμενο πέναλτι σε ανατροπή του Δημούτσου από τον Χατζηισαΐα.

Ο Μπαράλες εκτέλεσε εύστοχα στο 78’ κι έκανε το 2-1 και από εκείνο το σημείο κ έπειτα οι γηπεδούχοι έπαιξαν πιο πίσω για να υπερασπιστούν το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν όλοι για να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα και μάλιστα έχασαν μία μεγάλη ευκαιρία με τον Ουάρντα στο 86’.

MVP: Ο Νίκος Μελίσσας έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι, με σταθερή εμφάνιση, χωρίς λάθη. Ωστόσο, ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στην τελευταία φάση του αγώνα, που έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα, όταν έκανε μία απίστευτη απόκρουση στο 95’, ενώ η μπάλα είχε πορεία στα δίχτυα από το σουτ του Κουλούρη!

UP: Ο Πίτι άφησε τα «βυσσινί» της ΑΕΛ κι έβαλε και πάλι τα «κυανόλευκα» της Λαμίας και αμέσως θύμισε τον παλιό καλό του εαυτό. Ήταν εξαιρετικός στα οργανωτικά του καθήκοντα, είχε συμμετοχή στις περισσότερες φάσεις, ενώ αν δεν ήταν ο Μελίσσας θα ήταν και ο πολυτιμότερος του αγώνα.

DOWN: Εδώ κανονικά θα έπρεπε να είναι ο διαιτητής, αλλά επειδή έχουμε και την από κάτω ενότητα, θα κρατήσουμε το αγωνιστικό προφίλ. Οι Μπρούνο και Ενσικουλού υστέρησαν πολύ σε σχέση με τους υπόλοιπους συμπαίκτες τους και δεν βοήθησαν πολύ τον Ατρόμητο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας) έκανε το λάθος που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα. Στο 76’ ο Δημούτσος έπεσε πάνω στο πόδι του σταματημένου Χατζηισαΐα και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, ενώ δεν υπάρχει καμία απολύτως παράβαση…

ΓΚΟΛ: 49’ Τομάς, 78’ πέν. Μπαράλες – 47’ Κουλούρης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 35’ Βάντερσον, 52’ Βασιλαντωνόπουλος, 55’ Πλιάτσικας – 27’ Χατζηισαΐας, 60’ Κιβρακίδης, 65’ Ουάρντα, 69’ Ενσικουλού, 79’ Μπουσούλατζιτς

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Δημούτσος, Σκόνδρας, Πίτι (87’ Μπουλούλης), Τομάς (69’ Μπερτόγλιο), Επστάιν (62’ Καραμάνος), Μπαράλες.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μέγιερι, Κιβρακίδης, Χατζηΐσαϊας, Ρισβάνης, Σάκιτς, Μάντσον, Μπουσούλαντζιτς, Μπρούνο (46’ Μούγιακιτς, 59’ Κωτσόπουλος), Ουάρντα, Ενσικουλού (81’ Κορτ), Κουλούρη.

Λεβαδειακός – Άρης 1-0: Φιλί ζωής από τον Μαρκόφσκι!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία – Ατρόμητος 2-1: Το ανύπαρκτο πέναλτι έκρινε το ματς…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.