Λεβαδειακός – Πανιώνιος 1-2: Ο ένας έπεσε, ο άλλος σώθηκε

Ο Πανιώνιος εξασφάλισε την παραμονή του, ο Λεβαδειακός έπεσε και μαθηματικά

Ο Πανιώνιος πήρε το ζητούμενο από την επίσκεψή του στη Λιβαδειά, νίκησε τον Λεβαδειακό 2-1, εξασφαλίζοντας και μαθηματικά την παραμονή στη Super League. Αντίθετα ο Λεβαδειακός υποβιβάστηκε έπειτα από επτά χρόνια.

Ο Λεβαδειακός έπαιζε το τελευταίο του χαρτί, στην προσπάθεια να διατηρήσει έστω και τις ελάχιστες μαθηματικές ελπίδες για να προλάβει το τρένο της παραμονής.

Όμως η εμφάνισή του περισσότερο έδειξε πως οι «πράσινοι» είχαν ήδη αποδεχθεί τη μοίρα τους.

Ο Λεβαδειακός υποβιβάζεται από τη μεγάλη κατηγορία μετά την περίοδο 2011-12, φυσική εξέλιξη της φετινής πορείας τους.

Πιο αποφασιστικός ο Πανιώνιος, παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, από την κεφαλιά του Μαρκόβσκι στο 9’, είχε απαντήσεις κι έφθασε δίκαια στη νίκη-παραμονή.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά, στο 9’ ο Μαρκόβσκι χώθηκε ανάμεσα στα στόπερ του Πανιώνιου και με κεφαλιά, μετά τη σέντρα του Στανόγιεβιτς, έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο να ισοφαρίσουν στην πρώτη καλή στιγμή τους στο παιχνίδι.

Στο 28’ο Μπουμάλ έβγαλε την κάθετη για τον Κόρμπο, ο αρχηγός του Πανιώνιο την άφησε να περάσει κάτω από τα πόδια του και ο Τσιλούλης την έστειλε να αναπαυτεί στην αριστερή γωνία του Μπάγιτς (1-1).

Μάλιστα, ο Πανιώνιος είχε τη μεγάλη ευκαιρία να προσπεράσει πριν από το ημίχρονο.

Ο Μπάγιτς στο 43’ ανατρέπει τον Τσιλούλη, αλλά νικά τον Μπουμάλ, διορθώνοντας το λάθος του.

Στο δεύτερο μισό ο τερματοφύλακας του Λεβαδειακού σαν να έπαιζε μόνος του απέναντι στον Πανιώνιο.

Οι φιλοξενούμενοι σφυροκοπούσαν την εστία του και δικαιώθηκαν στο 57’, με τον Παναγιώτη Κόρμπο να φέρνει με πλασέ την  ανατροπή (1-2).

Οι γηπεδούχοι ξέμειναν παντελώς από δυνάμεις και ψυχολογία, ρίχνοντας «λευκή» πετσέτα.

MVP: Σωτήρης Τσιλούλης. Ο εξτρέμ του Πανιωνίου τελειώνει υποδειγματικά τη φάση που ξεκίνησαν Κόρμπος και Μπουμάλ για το 1-1, κερδίζει το πέναλτι που χάνει ο Μπουμάλ και βγάζει… μάτι στον Κόρμπο στο 51′.

UP: Παναγιώτης Κόρμπος. Γκολ και… προσποίηση για τον αρχηγό του Πανιωνίου. Ωραία η έμπνευση να αφήσει τη μπάλα να περάσει κάτω από τα πόδια του για τον Τσιλούλη στο 1-1 και σκοράρει για την ολική ανατροπή στο 57′.

Αδικούμε ίσως τον Μπάγιτς που έπαιζε μόνος του στο δεύτερο ημίχρονο τον Πανιώνιο.

DOWN: Νίκος Καραγεωργίου και Σιντί Αλί διεκδικούν το… χρυσό βατόμουρο του αγώνα. Ο παίκτης του Πανιωνίου έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

Ο προπονητής του Λεβαδειακού παρέταξε μια 11άδα που δεν την κατεβάζει ούτε… πρωτάρης στο Football Manager.

Αν το είχαν ήδη παρατήσει στη Λιβαδειά, οκ, πάσο. Αν έπαιξαν όμως τα… ρέστα τους σήμερα με τον Πανιώνιο, ο Καραγεωργίου είχε κάψει το… φύλλο του, πριν το flop!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλός ο Μανούχος. Δύο φάσεις του έτυχαν και τις διαχειρίστηκε σωστά.  Στο 20′ σωστά δεν καταλογίζει πέναλτι στο ακούσιο χέρι του Ανγκουά. Στο 43′ ο Μπάγιτς ανατρέπει τον Τσιλούλη και σωστά ο ρέφερι από την Αργολίδα έδειξε την άσπρη βούλα.

ΓΚΟΛ: 9’ Μαρκόφσκι – 28’ Τσιλούλης, 57’ Κόρμπος